Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Köprü Metrobüsü Taşımaz

'Metrobüs Uzun Vadeli Çözüm Değil'

Ulaştırma uzmanları, Avcılar-Cevizlibağ arasında eylül ayından beri hizmet veren Metrobüs hattının iyi bir proje olmasına karşın, yetersiz, özensiz ve altyapı çalışmalarının eksik olması nedeniyle birçok soruna neden olduğunu belirttiler.

Cumhuriyet Gazetesib>İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yeni öğretim yılının başında tamamlamadan hizmete soktuğu metrobüs hattına 6 yeni güzergâh daha eklenecek. Ulaştırma uzmanları, Avcılar-Cevizlibağ arasında eylül ayından beri hizmet veren Metrobüs hattının iyi bir proje olmasına karşın, yetersiz, özensiz ve altyapı çalışmalarının eksik olması nedeniyle birçok soruna neden olduğunu belirttiler. Uzmanlar , "Metropollerde tekerlekli sistemler kısa sürede işlevini yitiriyor. Toplu ulaşımda raylı sistem şart" değerlendirmesinde bulundular.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güngör Evren , Metrobüs'ün iyi bir proje olmasına karşın, Avcılar-Cevizlibağ arasında çalışmasının yetersiz olduğunu belirtti. Hattın daha işlevsel hale gelebilmesi için Avcılar-Mecidiyeköy arasında çalışmasının şart olduğuna dikkat çeken Evren, hattın Mecidiyeköy'e uzatılması için başlatılan çalışmalar için geç kalındığını söyledi. Evren, "Başından, bu hattın Mecidiyeköy'e kadar uzatılması gerekirdi" dedi.

'Raylı sistem İstanbul'un ulaşım sorununu çözer'

Metrobüsün trafik yoğunluğu olan bölgelere kolay ve düşük maliyetli çözüm getirdiğini belirten Evren, uzun vadede yeterli olmadığına da dikkati çekti. Evren, " Bazı bölgelerde talebin acilen karşılanması için metrobüs iyi bir çözüm. Ancak, İstanbul gibi büyük kentlerde tekerlekli sistemler kısa sürede işlevini yitiriyor" diye konuştu. İstanbul'un ulaşım master planında çok sayıda raylı sistem projesinin de bulunduğuna dikkat çeken Evren , "Bunlar uygulamaya geçirilmiyor. Raylı sistem yerine yeni karayolu çalışmalarına, tünellere ve 3'üncü köprülere kaynaklar aktarılıyor. Bu paralar raylı sisteme aktarılsa İstanbul'un ulaşım sorunu çözülür" dedi. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe , metrobüs hatlarının pahalıya mal olduğunu belirterek "Metrobüs yerine normal otobüslerin çalışacağı tercihli yol yapılsaydı bugün Mecidiyeköy-Büyükçekmece arasındaki yol bitmişti" diye konuştu.

Boğaz Köprüsü'nde metrobüse geçit yok

Metrobüsün Boğaziçi Köprüsü geçişinde sorunlar olduğunu dile getiren İBB Başkanı Kadir Topbaş, köprüde ayrı bir şerit ayrılamazsa metrobüsün normal trafik akışıyla karşıya geçeceğini söyledi. Topbaş, "Metrobüs için 1 şerit ayrıldığında metrobüsün geçişini yapmak istiyoruz. Bu yöntem olmasa da Boğaz Köprüsü'nü bir şekilde geçeriz ama karışık düzen geçeriz" dedi.

Metrobüs hattının en önemli etabı olan Topkapı-Mecidiyeköy bağlantı çalışmalarına Haliç Köprüsü geçişindeki teknik sorunlar ve maddi kaynak sıkıntısı nedeniyle ara verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metrobus-uzun-vadeli-cozum-degil_59562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!