Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metrobüs’ten Etkilenen Minibüslerin Planlamalarında Sona Gelindi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, D-100 aksında Metrobüs’ten etkilenen minibüsler ile Sultançiftliği – Edirnekapı raylı sisteminden etkilenen minibüslerin hat planlama çalışmalarında sona gelindi.

ibb.gov.trstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, D-100 aksında Metrobüs’ten etkilenen minibüsler ile Sultançiftliği – Edirnekapı raylı sisteminden etkilenen minibüslerin hat planlama çalışmalarında sona gelindi. Esnaf oda başkanlarının ve minibüs esnafının da katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarla planlama çalışmalarında son düzenlemeler yapıldı.

Metrobüs hattında yer alan ve metrobüsten etkilenen minibüs hatlarının planlamaları üç ana bölge oluşturularak sürdürüldü ve 1296 minibüsün çalışacağı 21 hatta 64 güzergah belirlenerek planlamalarda son aşamaya gelindi. Edirnekapı – Sultançiftliği hattında da raylı sistem imalat çalışması devam ettiğinden planlama çalışmaları 2 etap halinde sürdürülmekte.

Bu çalışmalarda 656 aracın faaliyet göstereceği 6 hatta 16 güzergah belirlendi. D-100 aksı ve eski Edirne Asfaltı ana arteri boyunca önemli düğüm noktalarında pik saatlerde yolcu ve araç sayımları yapıldı. Minibüs hatlarının gün içinde çalışma sıklıkları, yolcu yoğunlukları ve araç yeterliliği hat bazında değerlendirilerek analiz çalışması yapıldı. İlgili kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, muhtarlıklar ve vatandaşların talepleri ile önerileri alındı. Böylece minibüslerin optimal fayda sağlayacağı güzergahlar tespit edildi. Yolcu yoğunluğunun ve minibüs ihtiyacının en çok olduğu bölgeler tespit edilerek minibüslerin bu bölgelerde çalışmaları sağlanıp, böylece karşılıklı fayda esasına dayanarak esnafın mağduriyetinin giderileceği alternatifler üzerinde duruldu.

Tüm bu planlama çalışmaları kapsamında esnaf oda başkanlarıyla 03.01.2008 tarihinde İSTESOB (İst. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği) konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Vekili Sayın Ahmet Selamet, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ali Arslan, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Suat Yalkın ve ilgili tüm esnaf odası başkanları katıldı.

Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı ve esnaf oda başkanlarının, esnafın taleplerini ilettiği toplantıda, katılımcılara planlama çalışmaları hakkında bilgi verildi. Birçok esnaf oda başkanın taleplerini ilettiği toplantıda, planlama çalışmalarında esnafın istekleri ve önerileri Belediye yetkililerine aktarıldı. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen planlama çalışmalarının esnaf tarafından olumlu karşılandığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin konuya yapıcı ve duyarlı yaklaşımı tüm esnaf oda başkanları tarafından takdir edildi.

Minibüs esnafını yakından ilgilendiren planlama çalışmalarına esnafın bizzat kendisini de dahil ederek büyük bir sorumluluk örneği gösterilmekte. Bu bağlamda esnaf odalar birliği ve ilgili esnaf oda temsilcilerinin katılımı ile 28 adet toplantı gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metrobusten-etkilenen-minibuslerin-planlamalarinda-sona-gelindi_58616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!