Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metroda Yeni Bir ‘Keşif Artışı’ Krizi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projelerinden biri olan Üçyol Üçkuyular Metrosu’nun İzmirspor-Hatay İstasyonları için talep edilen keşif artışı talebine Bakanlar Kurulu henüz onay vermezken bir kriz de hattın geri kalan istasyonları için çıktı. Büyükşehir, Göztepe-Poligon ve Üçkuyular İstasyonu inşaatı için keşif artışı talebinde bulundu.

yapi.com.tr
Metroda Yeni Bir ‘Keşif Artışı’ Krizi!

Temeli 2005 yılında CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atılan ve yapımı yılan hikayesine dönen Üçyol-Üçkulular Metro Hattı’nın sorunları bir türlü bitmiyor. Önce yüklenici firmanın batması, ardından yeniden başlayan ihale süreci nedeniyle tam 8 yıl kaybeden proje parçalara ayrılmış farklı firmalar tarafından yürütülüyordu. Belediyenin, Hatay ve İzmirspor istasyonları için yedi ay önce Bakanlar Kurulu’ndan istediği ‘keşif artışı’ talebi onaylanmazken projenin şu anda devam eden geriye kalan üç istasyonunda daha problem çıktı. Belediye, Göztepe, Poligon ve Üçkuyular İstasyonları için yüzde 40’lık keşif artışı istedi. Büyükşehir'in talebine onay gelmemesi halinde İzmirspor ve Hatay istasyonlarında olduğu gibi kalan 3 istasyonda da çalışmalar duracak.

Bakanlar Kurulu'na ilettik

Raylı sistemde yaşanan sorunları anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol- Üçkuyular metro hattının ikinci kısım çalışmalarını üstlenen Sigma- Borege ortaklığının yüzde 40 keşif artışı talebinde bulunduğunu belirtti. Firmadan gelen talebi resmi yazı ile bakanlar kuruluna ilettiklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Metro çalışmalarının birinci kısmını oluşturan İzmir- Hatay istasyonları için talep ettiğimiz keşif artışı henüz çıkmadı. Duyduğumuza göre sadece Başbakan'ın imzası kalmış. Hattın ikinci kısmı için de talep yazısını gönderdik. Üç istasyonu kapsayan Sigma- Borege ayağında çalışmalarımız yürüyor. Diğer iki istasyon ile ilgili keşif artışı olursa o da yürüyecek. Poligon'un üst kısmını da kısa sürede trafiğe açacağız. Sağlamlaştırma çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, TCDD ile Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa hayata geçirilen Aliağa-Menderes Hattı’nda çeker sorununun yaşandığını, bu yüzden yolcuları taşımakta zorlandıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Şu ana kadar İZBAN'a gelecek ek trenler ile ilgili bir gelişme yok. Bu çekerlerin, İstanbul’dan geçici olarak bize gönderilmesini bekliyoruz. Gelirse yolcu sayımız artacak. İZBAN'da daha fazla vatandaşı taşımak için yolcu hazır ancak taşıyamıyoruz. Bizim aldığımız trenlerin gelmesine daha bir sene daha var. Ek çeker geldikçe işleteceğiz” dedi. Kocaoğlu sistemdeki sorunların zamanla giderileceğini söyledi.

Başbakandan yardım istemişti

Başkan Kocaoğlu, hafta sonu Konak’ın Hatay Semti’nde gerçekleştirilen katlı pazaryeri açılış töreninde Hatay-İzmirspor İstasyonları’ndaki çalışmaların tamamlanması için gereken keşif artışı onayı nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenmişti. Kocaoğlu, “Onay gelirse yapacağız. Şu an Ankara’dan edindiğimiz bilgilere göre Bakanlar Kurulu’nda sadece Başbakan’ın imzasına kaldı. Buradan Sayın Başbakan’a metro keşif artışının imzalanması dileklerimizi, isteklerimizi Hatay’da metrodan en çok etkilen yerde sunmak istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metroda-yeni-bir-kesif-artisi-krizi_107466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!