Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metronun Rayları Uzuyor

İzmir Metrosu'nu Narlıdere ve otogara uzatacak projelerin yapım ihalesi aşamasına geldiği bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, metronun üçüncü ve dördüncü aşamaları olan otogar ve Narlıdere güzergahları için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz

Cumhuriyet EGE
Metronun Rayları Uzuyor

İzmir Metrosu'nu Narlıdere ve otogara uzatacak projelerin yapım ihalesi aşamasına geldiği bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, metronun üçüncü ve dördüncü aşamaları olan otogar ve Narlıdere güzergahları için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir metrosu ve hafif raylı sistem ağının, kendi alanında Türkiye'nin en yaygın ulaşım ağı olacağını söyledi. Kocaoğlu, "Metroyu, her gün binlerce kişinin gidip geldiği İzmir otogarı ve bu güzergahtaki semtlerle buluşturacağız. Batıda ise Balçova ve Narlıdere metro ile tanışmış olacak. Ayrıca İzmir, havaalanı ve otogarı metro ile birbirine bağlanan sayılı kentlerden biri olması bakımından da, Türkiye'ye örnek olacak" dedi.

Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistem Projesi'nde, banliyö hattının hafif raylı sisteme dönüştürülerek kent merkezindeki metro ağı ile entegre edildiğini, bu açıdan Türkiye'ye örnek olduğunu kaydeden Kocaoğlu, bu projenin aynı zamanda bir yerel yönetimin TCDD ile yürüttüğü ilk proje olduğunu kaydetti. Kocaoğlu, "Göreve başladığım 2004 Haziran ayından bu yana 80 kilometrelik Aliağa-Menderes, 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular ve 3.2 kilometrelik Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova merkez hatlarının inşaatlarını başlattık ve bu projeleri ciddiyetle yürütüyoruz. Planladığımız gibi ilerleyen bu projelere önümüzdeki süreçte yeni metro hatlarını ilave edeceğiz" diye konuştu.

Belediyeden verilen bilgiye göre, İzmir Metrosu 3. aşama 2. kısmını oluşturan Halkapınar-Otogar güzergahı, yaklaşık 4 bin 400 metre olarak planlandı. Halkapınar'dan başlayıp Kamil Tunca Bulvarı'nın altından Otogar'a ulaşması planlanan proje kapsamında, her biri 6.5 metre çapında ikiz tünel inşa edilecek. İkiz tüneller, gidiş-dönüş olarak kullanılacak. Bu güzergah üzerinde 125 metre uzunluğunda 5 adet orta peronlu yeraltı istasyonu oluşturulacak. Halkapınar, Vakıflar, Çamdibi, Altındağ ve Otogar istasyonlarının peron ve bilet holü bölümleri yeraltında yapılacak, iniş- çıkışlar asansör ve yürüyen merdiven ile gerçekleştirilecek.

Halkapınar İstasyonu böylece, kentin kuzey ve güneyini birbirine bağlayan Aliağa ­Menderes Raylı Sistem Projesi ile yine kentin doğu ve batı kesimlerindeki yerleşimleri birbirine bağlayan metro güzergahı ile kesiştiği için "aktarma istasyonu ve merkezi" olarak kullanılacak.

Üçyol-Üçkuyular hattının uzantısı niteliğindeki Fahrettin Altay- Narlıdere hattı da, yaklaşık 4 bin 500 metre olarak inşa edilecek. Aç- kapa tünel yöntemiyle yapılacak olan metro hattında 5 istasyon bulunacak. Projede; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Narlıdere olarak belirlenen istasyonlar, 125 metre boyunda olacak.

İlçe girişindeki itfaiye merkezinin hemen yanında kurulacak Narlıdere istasyonu orta, diğerler istasyonlar ise kenar peronlu olarak inşa edilecek. Tüm istasyonlar yaya geçidi olarak kullanılacak; hepsinde asansör ve yürüyen merdiven bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metronun-raylari-uzuyor_61348.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!