Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Metronun Vebali Özfatura'nındır"

İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur, kendisi hakkında açıklamalar yapan Devlet eski Bakanı Işılay Saygın'a aslında yanıt vermek bile istemediğini söyledi. Saygın'ın kendisi ile ilgili iddialarına hiç değer vermediğini fakat toplumun tüm değer yargılarını çiğneyerek şu an yaşamayan Ahmet Piriştina hakkında eleştiri getirmesinin

Yeni Asır Gazetesiİzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur, kendisi hakkında açıklamalar yapan Devlet eski Bakanı Işılay Saygın'a aslında yanıt vermek bile istemediğini söyledi. Saygın'ın kendisi ile ilgili iddialarına hiç değer vermediğini fakat toplumun tüm değer yargılarını çiğneyerek şu an yaşamayan Ahmet Piriştina hakkında eleştiri getirmesinin yüreğini kanattığını belirten Çakmur, şunları söyledi:

"5 dönem milletvekilliği yaptığını söyleyen biri sadece ölen biri, yani iddialara yanıt veremeyecek biri hakkında konuşuyor. Piriştina bu kente hizmet etti. Çalıştı. Şimdi aramızda yok. Yanıt gelmeyeceğini bile bile onun hakkında iddialar ortaya atmak ne derece doğru. Vefat eden birine ithamlarda bulunuyorlar... Rahmetli Piriştina metronun devam etmesini sağladı. Işılay Saygın'ı ayıplıyorum. Yaptığı, çok iç kanatıcı bir açıklama.. İnsanlık yaralandı. '5 dönem milletvekilliği yaptım' diyen birine yakışıyor mu.. Saygın'ı kendi vicdanı ile başbaşa bırakıyorum. Yaşayanlara söyledin de ölüden ne istiyorsun."

Haksızlık

Metro konusunda kendisine haksızlık yapıldığını ve başarının başkalarına mal edilmek istendiğini belirten Çakmur, "Bizim zamanımızda metronun sadece ihalesi yapılmadı, kredisi de geldi. İsveç'li ABB firmasından vagonlarını bile getirdik. Bunu herkes biliyor. Hazine ile yapılan bağlantılarda Hazine sözleşmelerine göre uluslararası kurallar içinde ön ödeme bile yapıldı. Burhan Özfatura, bu ödeme nedeniyle beni mahkemeye verdi. Aynı Özfatura'nın metro için, "Metro İzmir için lükstür. Yaptırmayacağım. İzmiriller metroyu unutsun. Solcular yerin altını severler. Karanlıktan hoşlanırlar" açıklamaları gazete arşivlerinde duruyor."

Metronun kendi dönemlerinde Üçkuyular-Bornova arasında planlandığını söyleyen Çakmur, "Özfatura, tünel olmasın, viyadük olsun diyerek projeyi 2 yıl erteledi. Sonra da sistemi bozup Üçyol-Bornova olarak değiştirdi. Bugün Üçyol-Üçkuyular arası sorun yaşanıyorsa bunun vebali Özfatura'nındır. Planı bozmasaydı metro şimdi Karşıyaka, Buca ve otogara gidecekti. Sistemi bozup çökerttiler" diye konuştu. Kamu haklarını kimsenin savunmaması nedeniyle, Büyükşehir belediyesi'nin şu anda pırlanta değerindeki Hilton'daki hissesinin bir odalık bile kalmadığnı belirterek şöyle konuştu:

"Ben kentin çıkarını gözetiyorum. Bu kente hangi kötülüğü yapmışım... Rant var diye zenginliklerimiz yok ediliyor. Doğru olan, rantı olan bölgeleri satmak değil, kente rant kazandırmaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/metronun-vebali-ozfaturanindir_72024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!