Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Metropolis Kentinde Yeni Dönem Kazıları

Sabancı Vakfı, Trakya Üniversitesi ve Torbalı Belediyesi desteğiyle 20 yıldır sürdürülen Metropolis Antik Kenti’ndeki yeni dönem kazı çalışmalarına başlandı. Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen kazılarda, kent yaşamı hakkında bilgilerin ortaya çıkartılacağı evler

Cumhuriyet Gazetesi
Metropolis Kentinde Yeni Dönem Kazıları

Sabancı Vakfı, Trakya Üniversitesi ve Torbalı Belediyesi desteğiyle 20 yıldır sürdürülen Metropolis Antik Kenti’ndeki yeni dönem kazı çalışmalarına başlandı. Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen kazılarda, kent yaşamı hakkında bilgilerin ortaya çıkartılacağı evler ve caddeler üzerinde sürdürülürken beş ayrı noktada da sondaj çalışmaları yapılıyor.

Geçen yıl yapılan kazı çalışmalarında 2500 yıl öncesine ait bozulmamış bir mezara ulaşılmış ve kadınların süslenme merakının yüzyıllar öncesine dayandığına ilişkin bulgular elde edilmişti. Metropolis Antik Kenti, Torbalı ilçesine bağlı Yeniköy ve Özbey köyleri arasındaki bir tepede bulunuyor. Biri büyük biri küçük iki Roma hamamı, antik tiyatro, devlet agorası, dükkânlar, genel tuvalet, sokaklar gibi mekânların bulunduğu kazılarda seramik, sikke, cam, mimari parçalar, figürler, heykeller, kemik ve fildişi eserler ile madeni eserlerden oluşan 9559 tarihi eser de günyüzüne çıkmıştı. Bunlar İzmir Tarih ve Sanat, İzmir Arkeoloji ve Selçuk Efes müzelerinde sergileniyor.

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/metropolis-kentinde-yeni-donem-kazilari_81226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!