Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metroya 15 Aylık Gecikme

Üçyol-Üçkuyular metro hattında bir şok daha yaşandı. Temeli atıldığında, "31 Ekim 2008" tarihinde bitmesi öngörülen metro hattı inşaatında sözleşmede belirtilen yapım süresinin geçtiğimiz günlerde dolmasının ardından müteahhit firma Bozoğlu İnşaat, Büyükşehir Belediyesi'nden 15 ay süre uzatımı talep etti.

Yeni Asır Gazetesi
Metroya 15 Aylık Gecikme

Üçyol-Üçkuyular metro hattında bir şok daha yaşandı. Temeli atıldığında, "31 Ekim 2008" tarihinde bitmesi öngörülen metro hattı inşaatında sözleşmede belirtilen yapım süresinin geçtiğimiz günlerde dolmasının ardından müteahhit firma Bozoğlu İnşaat, Büyükşehir Belediyesi'nden 15 ay süre uzatımı talep etti. Firma başvurusunda inşaatın belirtilen sürede tamamlanmamasına gerekçe olarak 5.5 kilometrelik hattın geçeceği güzergahta zeminin kötü olmasını gösterirken, belediye firmanın süre uzatım talebini önceki gün kabul etti. Böylece sözleşmede 31 Ekim 2008 olarak belirlenen hattın bitim tarihi, 2010 yılı Ocak ayına kalmış oldu.

Neler yaşandı?

Büyükşehir Belediyesi, mevcut metro hattını Üçyol'dan Üçkuyular'a kadar uzatmak için 2004 yılı sonlarında ihale hazırlıklarına başladı. 2005 yılında gerçekleştirilen ihalede en uygun teklifi, Bayındır İnşaat firması verdi. Temeli, CHP lideri Deniz Baykal'ın da katıldığı törenle atılan hattın inşaatı hızla başladı. Ancak, yaklaşım tünellerini açan ve Üçyol'dan delme çalışmalarına başlayan Bayındır İnşaat, yaklaşık 90 milyon YTL'ye aldığı ihalede Vakıflar Bankası'nın teminat mektubunu vermemesi üzerine zora düştü.

İçine düştüğü mali krizi aşamayan Bayındır İnşaat, iş takviminin oldukça gerisinde kalınca Büyüşehir Belediyesi, şartnameye dayanarak sözleşmeyi tek taraflı feshetti. Yaşanan bu olumsuz gelişme projede gecikmeye neden oldu. Büyükşehir Belediyesi, yarım kalan inşaat için ikinci kez ihaleye çıktı. İhalede 136 milyon 493 bin 246 YTL ile en uygun teklifi veren Bozoğlu İnşaat firması çalışmalara 2007'de kaldığı yerden başladı. Ancak, ilk başlarda hızlı giden çalışmalar, son 2-3 ayda yine yavaşlamaya başladı.

500 kişi çalıştı

Daha önce günde üç vardiya halinde yaklaşık 600 kişinin çalıştığı inşaatta işçi sayısı giderek azaldı, inşaat durma noktasına geldi. Bu süreçte, gecikmenin hattın geçtiği güzergahta zeminin kötü olmasının yanı sıra geçtiğimiz aylarda demir fiyatlarında meydana gelen yüzde 100'e varan artışlar ve firmanın içine düştüğü öne sürülen mali krizin etkili olduğu belirtildi.

Hat, bitirilmesi öngörülen 31 Ekim 2008'e yetiştirilemezken, şimdi de 2010 Ocak ayına kaldı. Yüklenici firma, Büyükşehir Belediyesi'ne müracat ederek, elde olmayan nedenlerden ötürü inşaatın geciktiğini, hattın tamamlanabilmesi için 15 ay daha süreye ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Firmanın yaptığı başvuruyu değerlendiren belediye, Bozoğlu'na süre uzatımını verdi. Böylece, yerel seçimler öncesi, hat üzerindeki 6 istasyondan en azından üçünü açmayı hedefleyen belediyenin bu düşüncesi de ileri bir tarihe ertelenmiş oldu.

Bu kez takvime uymak zorunda

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular hattında süre uzatımına gidildiğini belirterek, şunları söyledi: "Süre uzatımının içinde bir de iş programı var. İş programına uyduğu müddetçe yüklenici firma, işine devam edecektir. Uymadığı an, sözleşmesi fesih edilecektir. En zor kent içi metro yapılıyor. Tünelin binalara yakınlığı, zeminin çok değişken olması gibi birçok olumsuz faktör var. Ama şu anda 5 bin 300 metrelik hattın 4 bin 950 metrelik bölümünde tünel kazma çalışması bitti. Kalan kazı miktarı 350 metre civarında. Daha önce 14-15 şafttan ilerlerken şimdi 2 şaftta ilerleyebiliyoruz. Önümüzdeki süre içinde zeminin durumuna bağlı olarak en fazla 1 ay, 45 gün içinde bütün aks birleşmiş olacak. Açılan tünelin 1100 metrelik bölümünün tünel betonu atılmış durumda. Günde 24 metre tünel betonu dökülüyor. Bir taraftan da istasyon betonları atılıyor. 2 bin metrelik bölümün tabanı betonlandı. Verilen süre yeterlidir. Bir aksilik olmazsa, önümüzdeki 3-4 ay içinde tünel işi bitecek, diğer çalışmalar başlayacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/metroya-15-aylik-gecikme_64464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!