Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mevlânâ'nın 'Yeşil Kubbe'si Aslında Turkuazmış

Adına ilahiler söylenen Mevlânâ Müzesi'nin yeşil renkli kubbesinin (Kubbetül Hadra) aslında turkuaz olduğu ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kubbenin orijinal renginin kesin tespiti için akademisyenlerden oluşan danışma kurulu oluşturdu. İlk toplantısını geçtiğimiz ay yapan kurul, orijinal çinilerin turkuaz renkte olduğu yönünde fikir

Zaman Gazetesi
Mevlânâ'nın 'Yeşil Kubbe'si Aslında Turkuazmış

Adına ilahiler söylenen Mevlânâ Müzesi'nin yeşil renkli kubbesinin (Kubbetül Hadra) aslında turkuaz olduğu ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kubbenin orijinal renginin kesin tespiti için akademisyenlerden oluşan danışma kurulu oluşturdu. İlk toplantısını geçtiğimiz ay yapan kurul, orijinal çinilerin turkuaz renkte olduğu yönünde fikir birliğine vardı. Müzenin simgesi haline gelen yeşil kubbe yeni restorasyonla Türk rengi turkuaza boyanacak.

Ayasofya ve Topkapı'dan sonra Türkiye'nin en çok ziyaret edilen mekânlarından biri Mevlânâ Müzesi. Müze ile özdeşleşen ve 13. yüzyılda yapılan yeşil kubbeye bugünkü şekli Kanuni Sultan Süleyman döneminde verildi. Bugüne kadar 6 kez tamir ve bakımdan geçen kubbeye yeşil rengi ise 1963'teki son restorasyonda uygulandı. Yağmur, kar ve rüzgârın etkisiyle bazı çinileri düşen yapının yenilenmesi için geçtiğimiz yıl harekete geçen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, restorasyon için Kültür Bakanlığı'na başvurdu.

Bakanlık da sanat tarihçisi, çini uzmanı, mimar, mühendis profesörlerden oluşan 8 kişilik bir bilim kurulu oluşturulmasına karar verdi. Geçtiğimiz ay ilk toplantısını yapan kurul, kubbenin 1920'li yıllara ait resimlerini inceledi. Kubbenin orijinal renginin turkuaz olduğu kanaatine vardı.

Müze Müdürü Yusuf Benli, kurulun ekim başında ikinci kez toplanarak, Kubbetül Hadra'nın yeşil renginin değişip değişmeyeceğine karar vereceğini söyledi. Mevlânâ Müzesi 1926 yılında Konya Asar-ı Atika Müzesi adıyla hizmete açıldı. 1954'teki değişiklikle Mevlânâ Müzesi ve Dergâhı adını aldı.

Müze, tarihinde ilk kez restore ediliyor

Mevlânâ'nın oğlu Sultan Veled'in onayıyla 1273'te türbe olarak inşa edilen Mevlânâ Müzesi, yapıda oluşan hasarlar sebebiyle tarihinde ilk kez kapsamlı şekilde restore ediliyor. Zemin etüdüyle ilgili çalışmaların ilk aşaması olan sondaj işine başlandı. Binanın röleve ve restorasyon projesi ise hazırlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mevlananin-yesil-kubbesi-aslinda-turkuazmis_63839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!