Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MHP'den Altındağ'a Ağır İddia

MHP Altındağ İlçe Başkanı Ercan Özçelik, Altındağ Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ihalelerle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Özçelik, Altındağ Belediyesi’nin 8 Aralık 2005 tarihinde 2005/164558 ihale kayıt numarasıyla yaptığı, "Park, bahçe, ağaçlandırma alanlarının bakım ve temizliği" tanımlı ihalenin, belirlenen yaklaşık maliyetin yüzde 51.9

Hürriyet Gazetesi
MHP'den Altındağ'a Ağır İddia

MHP Altındağ İlçe Başkanı Ercan Özçelik, Altındağ Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ihalelerle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Özçelik, Altındağ Belediyesi’nin 8 Aralık 2005 tarihinde 2005/164558 ihale kayıt numarasıyla yaptığı, "Park, bahçe, ağaçlandırma alanlarının bakım ve temizliği" tanımlı ihalenin, belirlenen yaklaşık maliyetin yüzde 51.9 üzerinde maliyetle yaptırıldığının belgelendiğini öne sürdü.

İhale şartnamesinde, iş için istenen personelin 130 vasıfsız işçi, 12 şoför, 7 bahçıvan ve bir ziraat mühendisi olmak üzere toplam 150 kişi olduğunu söyleyen Özçelik, belediyenin belirlediği yaklaşık maliyetin 1 milyon 162 bin 384 Lira olduğunu, fakat sözleşme bedelinin belirlenen maliyetin yüzde 51.9 fazlasıyla 1 milyon 765 bin liraya ihale edildiğini söyledi.

Özçelik şu soruları da iletti:

"Burada dikkat çeken ikinci yasa ihlali zamanındalık tanımına uyulmamasıdır. İhalede belirlenen iş süresi 365 gündür. Kış aylarında parklardaki ağaçlara ne bakımı yapılmıştır? Yıl içinde asgari beş ay, ağaç, park, yeşillik gibi konularda mevsim gereği yapılacak tek bir iş bile yoktur. Peki bu aylarda paralar neden ödenmiştir? Türkiye’de birçok belediye, yaptığı benzer ihalelerin sürelerini nisan ve aralık ayları arasında belirlemektedir."

Ne bayrağı alındı sorusu

Özçelik, belediyenin üç kez ihaleye çıkarak toplam 102 bin 400 Türk bayrağı aldığının da belgelere yansıdığını iddia etti. Alınanların "Türk bayrağı olmadığını" iddia eden Özçelik, şunları söyledi:

"Belediye 26 Haziran 2007’de 30 bin 400 adet Türk bayrağı almış ve karşılığında 90 bin 720 lira ödemiştir. Bu tarihren beş ay sonra belediye ihaleyle yeniden 30 bin Türk bayrağı daha almış ve karşılığında 90 bin 150 Lira ödemiştir. Aradan üç ay geçmiş belediye yeni bir ihaleyle 21 bin adet Türk bayrağına 95 bin 550 Lira ödemiştir. Her ne sebepse bu bayraklar da yetmemiş ve son yapılan ihalenin üzerinden 40 gün geçmeden 94 bin 500 lira ödenerek 21 bin bayrak daha alınmıştır. Böylelikle belediye sekiz ay içinde 102 bin 400 bayrağa KDV dahil toplam 403 bin 941 lira ödeme yapmıştır. Aynı belediye 2004 yılında göreve gelmiş ve ilk bayrak ihale tarine kadar geçen 38 aylık sürede tek bir bayrak bile almazken bu sekiz aylık dönemde nasıl bir ihtiyaçla binlerce bayrağa binlerce lira ödenmiştir? Alınanlar Türk bayrağı yerine parti bayrağı mıdır?"

Çocuk başına beş oyuncak

Altındağ Belediyesi’nin 15 Ağustos 2008’de gerçekleştirdiği ihaleyle 255 bin adet saraciye, oyuncak ve kırtasiye malzemesine, 637 bin lira ödediğini söyleyen Özçelik, bu ürünler Türkiye’de üretilmesine rağmen ihale şartnamesindeki "Talep malzemelerinin büyük kısmının yurdumuzda üretimi yapılmamaktadır" ifadesiyle malzemelerin ithal olması gerekliliğinin vurgulandığını savundu. Söz konusu ihaleyle alınan malzemelerin seçim propagandasında kullanılmak için alındığını da iddialarına ekleyen Özçelik şöyle devam etti: "2007 adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre Altındağ sınırları içinde 0-9 yaş grubunda toplam 63 bin 339 çocuğun yaşadığı tespit edilmiştir. Ortalama her çocuk için 4-5 arası oyuncak alınmış ve dağıtılmış olmalı. Çünkü ihalenin sözleşmeye bağlandığı tarih 18 Ağustos 2008 olarak geçmekte ve malların teslim tarihi için 45 günlük süre tanınmaktadır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mhpden-altindaga-agir-iddia_67655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!