Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Türk Şirketi Miami'de 18.1...

Miami Pazarının Yüzde 5'ini Türkler Satın Alıyor

Amerika'nın Miami şehrinde yapılan 15 projenin Türkiye satış danışmanlığını üstlenen Turkey2Miam Başkanı Cengiz Bayırlı, Miami'deki satışların yüzde 5'inin Türklere yapıldığını söyledi.

yapi.com.tr
Miami Pazarının Yüzde 5'ini Türkler Satın Alıyor

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre, Miami'de yaşamak veya yatırım yapmak isteyen kişilere 2006 yılından itibaren gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren Turkey2Miami Başkanı Cengiz Bayırlı, halihazırda Miami'de yapımı devam eden 15 projedeki 5 bin konutu Türkiye'de satıyor. Turkey2Miami'nin Türkiye'de en son satışa çıkardığı proje ise Amerika'da 1.5 ay satışa çıkan The Bentley Residences&Hotel Miami projesi oldu. Edgewater bölgesinde yer alan projenin Amerika'da yüzde 25 ila 30'u satılmış durumda.

Cengiz Bayırlı, 2006 yılında başlattıkları satışa 2009 yılında bu süre ara verdiklerini 6 ay öncede yeniden Amerika'daki projelerin Türkiye'deki tanıtımına geçmeye başladıklarını belirtti. Miami'deki satışların yüzde 5'nin Türklere yapıldığını aktaran Bayırlı, "Buradan ev alanların yüzde 80'inin yatırım amaçlı alırken, yüzde 20'si oturum amaçlı ev alıyor" dedi.

Halihazırda Miami'de 150'den fazla projenin yapımının sürdüğünü aktaran Bayırlı, Türkiye'den Miami'ye direk uçuşların başlamasının bu bölgeden alımların artmasında etkili olduğunu anlattı. Bayırlı, "Amerika'nın Antalya'sı diyebileceğimiz bölge fiyatların California'ya göre daha uygun olması ve Avrupa'ya daha yakın olması nedeniyle tercih ediliyor" diye konuştu. Yüzde 3040'ını ise Güney Amerikalıların aldığını belirten Bayırlı, bu ülke vatandaşları özellikle çok fazla yazlık alımı yaptığını kaydetti.

Fiyatlar 430 bin dolardan başlıyor

Şu anda satışını yaptıklarını The Bentley Residences&Hotel Miami projesinin yatırımlık bir proje olduğunu ifade eden Bayırlı, "2017'de inşaatı başlayacak olan The Bentley projesinde metrekare fiyatı 7 bin dolar. Projede fiyatlar ise 430 bin dolar ile 1.5 milyon dolar arasında değişiyor. İki tane de fiyatı 2.5 milyon dolar daire bulunuyor" dedi.

Ödeme sistemleri hakkında da bilgi veren Bayırlı, "Yüzde 30'unu ödedikten sonra aralarda hiçbir ödeme yapmadan 6 ay sonra yüzde 20'lik bir ödeme daha yapılıyor. Proje 2018'in sonunda bitiyor. Bitmeden bir ay öncede mortgage kredisine başvuruyorlar. Yüzde 70'ini mortgage çıkıyor. 500 bin dolarlık bir evde 30 yıllık taksitlerde aylık ödemeler 2 bin 2 bin 500 dolara geliyor" dedi.

Gecelik kiralama geliri yarı yarıya paylaşılıyor

Proje condominium sistemiyle yapıldığı için daire sahiplerinin dairesini Mariot Otel sisteminde gecelik kiralayabildiğini kaydeden Cengiz Bayırlı şu bilgiyi verd:

"Kiralama fiyatları da minimum 300 dolardan başlıyor ve yarısını daire sahibi alıyor. Dolayısıyla kiralama sisteminden dolayı mortgage kredisini rahatlıkla çıkarabiliyor."

Bunun dışında projenin değer artışından da alanların kazançlı çıkacağını belirten Bayırlı, "Projenin başında alım yapan birisi iki yıl sonra proje bittiğinde ayrıca en az yüzde 20-25'lik bir değer artışından da faydalanmış olacak" diye konuştu. Bayırlı, okyanus manzaralı olan projenin şehrin göbeğinde olduğunu ve okyanusa 5 dakika mesafede olduğunu anlattı.

Bayırlı, Miami'de danışmanlığını üstlendikleri diğer 15 proje arasında Armani Casa Residences, Bentley EdgeWater Miami, W Fort Lauderdale, Paramount Miami WorldCenter, Aria On The Bay Miami, Four Seasons Fort Lauderdale Beach, Fasano Miami Beach ve Conrad Ocean Resort Residences'ın yer aldığını kaydetti.

Miami her dönem ilgi çekti

Kanada merkezli bir şirket olarak Amerika ve Kanada'da 1 milyar dolarlık varlıkları olduğunu ifade eden Miami'deki projenin yatırımcısı Heafey Group Başkan Yardımcısı Carmine Zayoun, Amerika'da bugüne kadar binlerde lüks apartman projesi yaptıklarını belirtti. Ayrıca otel işletmesi de yaptıklarını anlatan Zayoun, "Amerika'da 5 tane Hilton oteli 2 tanede başka markaya ait otelleri işletiyoruz. Bunun dışında restoran işletmeciliği yapıyoruz. Ayrıca ofisleri yapıp işletiyoruz" dedi. Miami'ye dönemsel olarak bazen Avrupa'dan, bazen, Güney Amerika'dan ilginin ön plana çıktığını ileten Zayoun, "Şu anda Türkiye'den fazla bir ilgi var. Özellikle direk uçuşların başlamasıyla ilgi arttı. Ancak değişmeyen bir şey varsa o da her dönem ilginin devam ettiğidir" dedi.

Bazı projeler EB-5 kapsamında

ABD'de bazı projelerin EB-5 vizesi kapsamında olduğunu anlatan Bayırlı, bu projelerden daire alanların Green Cart alabildiğini söyledi. Bayırlı, hükümetin onayladığı bu projelere 500 bin dolarlık yatırım yapanların 5 yıl sonra daire bedeli çıktıktan sonra 500 bin lirasını geri alabildiğini kaydetti.

Ünlü Türklerin tercihi de Miami oldu

Amerika'nın Antalya'sı olarak tanınan Miami, yatırımcılar için olduğu kadar Türkiye'de ki ünlü isimler arasında da öne çıkmış bir şehir. Sibel Can yıllar önce buradan ev alırken, daha sonra Acun Ilıcalı'da Miami'den ev alan ünlü isimler kervanına katıldı. Sibel Can, Acun Ilıcalı derken şarkıcı Hadise'nin de Miami'deki yatırımı için 300 bin dolar verdiği belirtiliyor.Dizi oyuncusu Tolgahan Sayışman da Miami'de aldığı evle dünyaca ünlü isimlere komşu oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/miami-pazarinin-yuzde-5ini-turkler-satin-aliyor_152448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!