Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mıcıra Dönüşen Mozaiklerle İlgili İnceleme Başlatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Ahat köyündeki kazılarda ortaya çıkarılan paha biçilmez mozaiklerin naylonla örtülüp mıcır haline getirilmesi olayıyla ilgili soruşturma açtı.

Zaman Gazetesi/Melik Evrenültür ve Turizm Bakanlığı, Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Ahat köyündeki kazılarda ortaya çıkarılan paha biçilmez mozaiklerin naylonla örtülüp mıcır haline getirilmesi olayıyla ilgili soruşturma açtı.

Zaman, antik kentteki mozaiklerin mıcıra dönüşmesini önceki gün gündeme taşıdı.
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, sorumlular hakkında inceleme başlattıklarını söyledi. Önümüzdeki hafta bakanlıktan görevlendirilen iki uzmanın bölgeye giderek inceleme yapacağını belirten Düzgün, öncelikle olayda ihmali olanların isimlerinin tespit edileceğini aktardı.

Düzgün, "Müfettişlerimiz görevlendirildi. Uzmanlarımız da Akmonia'nın korunması için gerekli projeyi hazırlamak için bölgeye gelecek." dedi. Konu ile ilgili hazırlanan rapora göre, naylon örtü altında bırakılan mozaiklerin özelliğini kaybettiği açıklanmıştı. Akmonia kentindeki mozaiklerin bir kısmı çalınmış, geri kalan kısmı ise kar, yağmur ve çamura karşı korumaya alınmıştı. Naylon altında 7 yıl gibi uzun bir süre havasız kalan mozaiklerin yüzeylerinde bozulma ve kararmalar olmuş, paha biçilmez mozaikler mıcıra dönüşmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/micira-donusen-mozaiklerle-ilgili-inceleme-baslatildi_51641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!