Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mihrabat Savaşı Alevlendi

Osmanlı Saray halkının gözde mekanlarından İstanbul'daki Mihrabat Ormanı'nda çevre katliamı yapıldığı iddiaları, yeniden gündemde.

Gazete Habertürk
Mihrabat Savaşı Alevlendi

Orman Bakanlığı'na bağlı olan 200 dönümlük Mihrabat Korusu, bundan 10 yıl önce sayfiye yeri yapılarak halka açılmıştı. Kentin nadir güzellikteki ormanı, 1990 yılında Acarlar'a ait Dost İnşaat Şirketi'ne turistik tesis ve sayfiye yeri yapılması için kiralandı. İsmet Acar'ın sahibi olduğu şirket, Mihrabat Ormanı'nın içine bir işletme binası, kır kahvesi, büfe, yürüyüş parkurları ve oturma yerleri yaptı. İhale şartnamesine göre, buraya ilave olarak kır gazinosu, mini futbol, valeybol, basketbol ve tenis oynanabilecek spor kompleksi ile çocuk oyun alanları da yapılabilecekti.

Ormanın özel şahıslara ihale edilmesinin ardından bölgede tartışmalar da başladı. Karara karşı çıkan Kanlıca halkı defalarca protesto gösterisi düzenledi. Vatandaşlar Mihrabat'ta ağaç katliamı yapıldığı, ormanın giderek yok edildiği gerekçesiyle defalarca Orman Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne şikayet dilekçesi verdi. İBB, konunun kendi sorumlulukları olmadığını belirtirken, Bakanlık'tan gelen cevap yazılarında, "Bölgede ağaç kesimine rastlanmadığı, sahanın atıl vaziyetteki bölümlerinin hizmete açılması için diri örtü temizliği ile çalı ve odun temizliği yapıldığı, sahanın ağaçsız kalan boş kısımlarının da ağaçlandırıldığı" ifade edildi. Ancak bu cevaplar bölge halkını tatmin etmedi.
 
Tarihi koruya spor kompleksi
 
Geçen zaman içerisinde bölgede gözle görülür bir değişiklik yaşandı. İçinde kafeterya, dinlenme tesisi, restoran, çocuk oyun parkı, painball alanı ile davet ve organizasyonlar için kullanılan bölümlerin bulunduğu tesis, giderek genişledi. Son olarak koruda yeni çalışmalar başlatıldı. Tesisin mihrabatkorusu.com adresli internet sitesinde, "Değişime hazır olun" başlığıyla yeni proje duyuruldu. "Proje dahilinde Mihrabat Korusu'nun çehresi, sizlerin en iyi hizmeti alabilmesi için tamamiyle değişiyor" denilen tanıtım yazısının yanı sıra projeyle ilgili fotoğraflar da sitede yer aldı. Koruya büyük bir spor kompleksi ile restoran yapılacağı anlaşılırken, haber kanlıca sakinlerini öfkelendirdi. Bölgede yıllardır çevre katliamı yaşandığını söyleyen vatandaşlar, "Ağaçları yıllar boyunca gözümüzün önünde kestiler. Haykırdık ama sesimizi kimseye duyuramadık. Şimdi burada daha büyük katliamlar yaşanacak. Ağaçları kesmeden nasıl tesis yapacaklar? Ormanlarımızın yok edilmesine göz yummayacağız" diyerek eylemlere yeniden başlayacaklarını dile getirdiler. İşletmeci firma ise, çalışmalar sırasında ağaç kesilmeyeceğini öne sürdü.

Şairlere ilham verdi

Kanlıca'nın bir diğer güzelliği de Fıstıklı yokuşundan körfeze inen alanda I. Mahmut zamanında kurulan ve padişahlar tarafından büyük ilgi gören Mihrabat Korusu'dur. Mihrabat Korusu'na, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılarak III. Ahmet'e armağan edilen Mihrabat Kasrı'nın adını verdiği iddia edilir. Ne yazık ki Mihrabat Kasrı yeniçeri isyanıyla bir hafta içinde yakılıp yıkılarak yok olmuştur. Mihrabat Korusu görkemli tarihine rağmen giderek küçülmüştür. Yahya Kemal'in gözlerden uzak saatler geçirmek için tercih ettiği Mihrabat Korusu, çeşitli yazar ve şairlere güzel manzarasıyla ilham kaynağı olmuştur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mihrabat-savasi-alevlendi_78037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!