Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milanolular Cami İstemiyor

Kuzey Birliği partisinin girişimiyle Milano’da Noel tatili döneminde başlatılan cami karşıtı kampanyada 50 bin imza toplandı. Kampanyanın sona ermesinin ardından hükümet ortağı Kuzey Birliği’nin, toplanan imzaları önümüzdeki günlerde Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti’ye ileteceği, kentte cami inşa edilmesi konusunda referanduma gidilmesini

Cumhuriyet Gazetesi
Milanolular Cami İstemiyor

Kuzey Birliği partisinin girişimiyle Milano’da Noel tatili döneminde başlatılan cami karşıtı kampanyada 50 bin imza toplandı. Kampanyanın sona ermesinin ardından hükümet ortağı Kuzey Birliği’nin, toplanan imzaları önümüzdeki günlerde Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti’ye ileteceği, kentte cami inşa edilmesi konusunda referanduma gidilmesini talep edeceği belirtildi. Milano Ticaret Odası’nca yürütülen bir başka araştırma da Milano halkının yüzde 67.7’sinin kentte cami inşa edilmesine karşı olduğunu ortaya koydu.

Göçmenler siyasi parti kurdu

İtalya’da “Milano Nuova” adında Çizme’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların kurduğu yeni bir siyasi parti doğuyor. Milano’daki İslam Kültür Merkezi’nin yöneticisi Libyalı mimar Adbel Hamid Şari’nin kurucusu olduğu Milano Nuova, 20-21 Mart 2010’da yapılacak yerel seçimlerde Milano’dan aday çıkarmayı hedefliyor.

Şari kimi çevrelerin Milano Nuova’yı İslamcı bir parti olarak gördüğüne dikkat çekerek, “Milano Nuova, dini temelleri esas alan İslamcı bir parti değil. Zaten siyasi bir parti dini temeller üzerine kurulursa sağlıklı bir şekilde doğmuyor demektir ve yabancı uyruklu vatandaşların bulundukları ülkelerde gettolaşmalarını pekiştirir” diye konuştu.

Şari, Milano Nuova’nın İtalya’da yaşayan göçmenlerin kurduğu ilk siyasi parti olduğuna vurgu yaparak, ancak başını göçmenlerin çektiği partinin kapısının İtalya’daki aydınlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine de açık tutulacağı ve ileri sürüldüğü gibi İslamcı bir parti olmayacağını söyledi.

Milano Nuova’nın programında nelere öncelik vereceği ise halen tartışma konusu. Ancak Şari şu ana kadar yapılan toplantılarda bu yeni siyasi oluşumun öncelikle en yoğun göçmen nüfusu barındıran Milano ve çevresindeki yerleşim birimlerinde yaşayan göçmen vatandaşların sivil haklarını savunacağını, İtalyan anayasası ve kanunlar karşısında yabancı uyruklu vatandaşların yükümlülükleri konusunda bilgi aktaracağını, ilk aşamada siyasi olmaktan çok sosyal sorunlar ve yabancıların İtalyan toplumuna uyumları konusunda bir görev üstleneceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milanolular-cami-istemiyor_75619.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!