Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Milas’ta Elips Şeklinde Tarihi Yapı Bulundu

Tarihte bilinen tam 27 antik kente ev sahipliği yapan Muğla Milas’ta, ilçede daha önce hiç karşılaşılmayan ilginç bir elips görünümlü tarihi yapıya rastlandı.

yapi.com.tr
Milas’ta Elips Şeklinde Tarihi Yapı Bulundu

Kurtarma kazılarında çıkarılan ve arkeologları şaşkına çeviren tarihi kalıntıların, hangi döneme ve nasıl bir yapıya ait olduğu titizlikle araştırılıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Eylül 2017'de Muğla’nın Milas ilçesindeki Güneş Mahallesi'nde bulunan ve halk arasında Tavşan Dağı olarak bilinen 350 metrekarelik yeşil alanda, park yapım çalışması başlatmıştı.

İş makineleriyle yapılan düzenleme çalışmalarında, tarihi eser niteliği taşıyan 100'ün üzerinde mermer bloğa rastlandı.

Tarihi kalıntıların tesadüf eseri gün yüzüne çıkmasıyla birlikte Milas Müze Müdürlüğü yetkileri, inceleme yaparak geçtiğimiz hafta tarihi alanda kurtarma kazısı başlattı.

Arkeologları oldukça heyecanlandıran kurtarma kazısında, toprağın üst yüzeyinin kaldırılmasıyla elips görünümlü ilginç bir yapı kalıntısına ulaşıldı.

Arkeoloji çevrelerini heyecanla birlikte oldukça şaşkına çeviren elips görünümlü yapı etrafında, çok sayıda tarihi kiremit parçaları da bulundu. Ancak şuana kadar sürdürülen kazılarda tarihleme yapılabilecek herhangi bir veriye ulaşılamaması, arkeologların tüm dikkatini elips görünümlü ilginç yapıya yoğunlaştırdı.

Kurtarma kazısı ve sondaj çalışmalarının devam ettiği Tavşan Tepe'deki tarihi kalıntıların, anıtsal bir yapı ya da kutsal bir alan olma ihtimali üzerinde duruluyor.

ETİKETLER: milas tarihi yapı
http://www.yapi.com.tr/haberler/milasta-elips-seklinde-tarihi-yapi-bulundu_165858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!