Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milet Antik Kenti Kaderiyle Başbaşa

Aydın'da her yıl yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği Milet Antik kenti kaderine terkedildi.

CNN Türk
Milet Antik Kenti Kaderiyle Başbaşa

ydın'da her yıl yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği Milet Antik kenti kaderine terkedildi. Beş yıl önce kapatılan Milet Müzesi, yeterli güvenlik gövrevlisi ve alarm sistemi olmadığı için beş kez soyuldu.

Antik dönemde deniz kenarında, bir yarımada üzerinde İonia'nın en eski yerleşim merkezi olarak kurulan, Karyalıların yaşadığı Milet Kenti, 'bir tarih ayıbı'na sahne oldu.

M.Ö. 6 ve 5'inci yüzyıllarda bilim ve sanatın en önemli merkezlerinden biri olan, Aydın'ın Didim ilçesindeki Milet Antik Kenti eski günlerini arıyor. Antik kente 1973 yılında açılan ve bölgedeki tarihi eserlerin korunduğu müze beş yıldır kapalı.

Yeterli güvenlik görevlisi ve alarm sistemi bulunmayan müze, tam beş kez soyuldu. Müzeden ve bahçesinden çok sayıda tarihi eser çalındı. Depo olmadığı için eserler müzenin bahçesinde ve Didim-Söke karayolu üzerinde sergilenirken yağmalandı.

Tarihi yapılar ahır olarak kullanılıyor

Zamanında filozofların eğitim gördüğü, daha sonra Roma döneminde şapel, Osmanlı döneminde medrese olarak kullanılan, 2 bin 600 yıllık kentin tarihi yapıları ahır olarak kullanılmaya başlandı.

Antik kent içindeki Osmanlı dönemine ait mezarların üzerinde ise inekler yatıyor. Müzenin başka yere taşınması için çalışmalar sürerken, turizmciler bölgeye gereken ilginin gösterilmesini istiyor.

Caminin bahçesinden çıkarılan Osmanlı dönemine ait eserlerin kümesten bozma, kapısı olmayan bir yerde korunmaya çalışıldığı kaydedildi.

Yılda 1 milyon turist ziyaret ediyor

Milet Müzesi'nde 1991- 2001 yılları arasında müdürlük yapan arkeolog Semih Tulay, Milet'teki tarihi mekanları yılda yaklaşık bir milyon kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

"Aydın'da şu anda bir müze var ve ikincisi yapılıyor. Dünyanın en önemli antik kentlerinin bulunduğu Milet'te ayıp sürüyor" diyen Tulay, Aydınlı Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un konuya gereken ilgiyi göstermesini istediklerini vurguladı.

Milet Müzesi Müdürü Mehmet Yaldız ise turistleri can güvenliği olmadığı için müzeye alamadıklarını belirterek, "müzenin duvarları çatlak, sıvalar dökülüyor. Turistleri can güvenlikleri olmadığı için içeriye almamamız istendi, biz de talimatlara uyuyoruz" dedi.

Milet Müzesi'nin kullanılamayacak durumda olduğunu belirten Aydın Müze Müdürü Emin Yener de, "Bakanlık henüz Milet Müzesi aynı yerde mi kalsın Didim'e mi taşınsın konusunda bir karar vermedi. Müzenin yerinin belirlenmesinin ardından proje aşamasına geçilecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milet-antik-kenti-kaderiyle-basbasa_27788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!