Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Millet Hanı Restore Edilecek

Şanlıurfa'da Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi Millet Hanı, restore edilerek kültür merkezine dönüştürülecek.

CNN Türk
Millet Hanı Restore Edilecek

anlıurfa'da Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi Millet Hanı, restore edilerek kültür merkezine dönüştürülecek.

Yavuz Sultan Selim tarafından 1517 yılında inşa ettirilen ve bir dönem askeri kışla ve Alman yetimhanesi olarak da kullanılan tarihi han, uzun süredir kullanılmıyordu.

Şanlıurfa Valiliği'nin girişimleriyle iki yıl önce etrafı tellerle çevrilen ve koruma altına alınan tarihi hanın restorasyonu için bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulan teklif kabul edildi.

Şanlıurfa Müze Müdürlüğü, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden uzmanların yanı sıra, İl Özel İdare Müdürlüğü'nce görevlendirilen 20 kişi tarafından Samsat Kapı Meydanı'ndaki handa üç haftadan bu yana temizlik ve kazı çalışmaları da yürütülüyor.

Yaklaşık iki hafta daha sürmesi planlanan kazı çalışmalarıyla hanın temel kalıntılarına ulaşılması da planlanıyor.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Cevdet Ertürkmen, Osmanlı Dönemi'nden kalan tarihi hanın bugüne kadar ihmal edildiğini söyledi.

Yapılacak çalışmalarla Millet Hanı'nın eski görünümüne kavuşturulacağını belirten Ertürkmen, restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapının kültür merkezine dönüştürüleceğini de açıkladı.

Sanatsal faaliyetlere yönelik atölyeler ve otellerin yer alacağı merkezde yürütülen temizlik çalışmalarının tamamlandığını da aktaran Ertürkmen, ''öncelikli amacımız buradaki eski yerleşimin orijinal yapısını bulmaktı" dedi.

Çalışmalar için 5 milyon YTL'lik bütçe ayırdıklarını da belirten Ertürkmen, "dört yıl sürecek çalışmalarla Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi Millet Hanı'nı, restore ettirerek ülkemizin en büyük kültür merkezine dönüştüreceğiz'' diye konuştu.

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cihat Kürkçüoğlu ise proje ile, Şanlıurfa'nın Balıklıgöl'den sonra en önemli ikinci cazibe merkezi olacağını belirtti.

Tarihi handa proje çizimi için temel kalıntılara ulaşmaya çalıştıklarını açıklayan Kürkçüoğlu, orijinal temellere ulaştıktan sonra projeyi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayına sunacaklarını da vurguladı.

Kürkçüoğlu, yaklaşık dört yıllık bir çalışma sonucu Millet Hanı'nın kültür ve sosyal aktiviteli merkez haline geleceğini de belirtti:

''İçinde Müze ve Kültür Müdürlüğü hizmet binalarının yanı sıra el işi atölyeleri, otel ve kitap satış mağazalarının yer alacağı tarihi han, alan bakımından İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden daha büyük olacak."

"Ayrıca çeşitli tarihlerde yapılan 35 arkeolojik kazı sonucu ortaya çıkarılan ve Ortadoğu'nun geçmişine ışık tutabilecek tarihi eserler, bu alanda sergilenecek.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/millet-hani-restore-edilecek_30723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!