Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Milli Parka Turizm Merkezleri Geliyor

Kaçkar Dağları Milli Parkı, 365 gün turizme hizmet verecek. Proje kapsamında parka 150 km yürüyüş yolu ve turizm merkezleri yapılması gündemde.

yapi.com.tr/AA
Milli Parka Turizm Merkezleri Geliyor

Rize-Artvin sınırlarında bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın, “Avrupa standartlarında bir milli park haline getirilmesi ve 365 gün turizme hizmet verebilmesi” için Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında çalışma başlatıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık’ın verdiği bilgiye göre Özyanık, projenin “milli parkın altyapı yatırımlarının tamamlanması ve bilinirliğinin artırılmasına yönelik yatırımları kapsayan” proje 10 milyon avroya mal olacak ve AB hibesiyle yapılacak.

52 bin 970 hektarlık alanı, 4 bin metreye yaklaşan zirvesi, zengin alpin çayır ve orman altı florası , şelale, akarsu ve endemik türleri ile dikkati çeken Kaçkar Dağları Milli Parkı için harekete geçildiğini belirten Özyanık, proje kapsamında milli park içerisinde 7 tesis yapılacağını anlatarak şöyle konuştu:

- "Milli park içerisinde 150 kilometrelik yürüyüş yolu olacak. Trekking yolu güzergahı iyileştirilecek. Yürünebilir ve güvenilir hale getirilecek. Özellikle yağmur ve sisli havada kaybolmalara karşı gerekli altyapı çalışmaları yapılarak sorunların önüne geçilecek. Aynı zamanda tatil merkezleri kurulacak."

Kışın da turizmin hizmetinde olacak

- "Temel hedefimiz gelen ziyaretçilerimizi Kaçkar Dağları Milli Parkı'nı daha iyi anlamaları, algılamaları ve mutlu bir şekilde doğaya zarar vermeden tatillerini geçirerek ayrılmalarıdır. Hazindak Kış Turizm Merkezi planları yapıldı ve projeleri hazırlandı. Yatırımlar tamamlandıktan sonra turizmin hizmetine açılacak. Kaçkar Dağları Milli Parkı kışın da turizmin hizmetinde olacak. İnsanlarımız yılın 365 günü burada tatillerini yapabilecek."

- “Tabiatı korumak için ilk önce onu tanımak gerekiyor. Bileceğimiz temel unsurlardan biri biyolojik çeşitlilik kaynaklarımız. Tüm illerde envanter çalışmasına başladık, 32 ilde envanter çalışmasına çıkmış bulunmaktayız. Önümüzdeki yıl da 11 ilin ihalesini yapacağız. 2018 yılının sonuna kadar Türkiye'nin biyoçeşitlilik envanter çalışmasını uluslararası standartta tespit edeceğiz ve izleyeceğiz."

- "Doğu Karadeniz Bölgesi biyo-çeşitlilik açısından Türkiye'nin en zengin bölgelerinden biri. Kaçkar Dağları Milli Parkı da bu zenginliği yansıtıyor. Bu çeşitliliği tanıtırken korunması için de her türlü tedbiri alıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/milli-parka-turizm-merkezleri-geliyor_125587.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!