Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milyonlarca Göçmen İşçinin Barınma Hakkı İhlal Ediliyor

BM Raportörü Rolnik’e on milyonlarca göçmen işçinin karşı karşıya kaldığı yetersiz ve kötü barınma koşullarının nedeninin ayrımcılık olduğunu söyledi; “Göçmenlik bir güvenlik meselesi olarak değil, insan hakları perspektifiyle ele alınmalı” dedi. Göç alan ülkelerden hiçbiri göçmen işçilerle ilgili sözleşmeyi onaylamadı.

bianet.orgBirleşmiş Milletler'in (BM) barınma hakkı özel raportörü Raquel Rolnik "bugün dünyadaki 200 milyon uluslararası göçmenin çoğunluğu barınma haklarından faydalanamıyor" dedi. Göçmenlerin çoğunluğunun şehir içinde ya da varoşlarında, kamu hizmetlerinden yoksun, plansız yerleşim birimlerinde yaşadığını belirten Rolnik "çünkü sosyal konutlardan yararlanmaları imkansız; alıcı veya kiracı olmak istediklerindeyse özel sektörde ayrımcılığa uğruyorlar" diye konuştu.

"Hükümetler, göçmenlerin adil barınma haklarını garanti altına alan insan hakları yasalarına rağmen, göçmenliği insan hakları perspektifiyle ele almak yerine, yasa uygulayıcıları tarafından ele alınması gereken bir güvenlik meselesi olarak görüyor."

22 Ekim'de New York'ta gerçekleşen basın toplantısında konuşan Rolnik yaptığı geziler, çalışmalar ve araştırmalar sonucunda suyu ve elektriği olmayan metal konteynırlarda uyuyan göçmen işçilere, banyo, mutfak veya tuvaletlerde uyumaya zorlanan ve sıklıkla cinsel tacize, şiddete ve zorunlu kapatılmaya maruz kalan kadınlara rastladığını söyledi.

Kentsel dönüşüm programları endişe verici

"Devletlerin savunmasız grupları korumamak için hiçbir gerekçesi yok" diyen Rolnik, göçmen işçilerin aynı zamanda kentsel dönüşüm programları adı altında zorunlu yerinden edilmelerin de mağduru olmaları hakkında endişelerini dile getirdi; "Birçok Avrupa ülkesinde kayıtsız gezginlerin ve Romanların yerlerinden edilmeleri, binlerce kişinin evsiz kalmasına neden oldu" diye ekledi.

Çözüm olarak Rolnik, devletlerin "barınma sorunlarının her birini gözeten özel politikalar benimsemeyi müzakere etmesini" önerdi.

Petrol zengini Körfez ülkelerindeki yeni şehirlerin inşaatlarında çalışan göçmen işçilerle ilgili bir soruya da Rolnik "Eğer oraları ziyaret ederseniz, önce yeni kurulmuş modaya uygun şehirlerin inanılmaz görüntüsünü, ardından göçmen işçilerin yaşadıkları mahalleye giderek ayrımcılığın apaçık bir resmini görebilirsiniz" diye yanıt verdi.

Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Komitesi'nin başkanlığı yapan Abdelhamid El Jamri de toplantıda konuşarak, 1 Temmuz 2003'te yasalaştırılan Bütün Göçmen İşçilerin ve Aile Üyelerinin Haklarını Korumaya Dair Uluslararası Sözleşme'nin 43 devlet tarafından onaylandığını; fakat göç alan ülkelerden hiçbirinin henüz sözleşmeyi onaylamamış olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milyonlarca-gocmen-iscinin-barinma-hakki-ihlal-ediliyor_83436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!