Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimar Andrea Palladio’nun Türkiye'deki İlk Sergisi Açıldı

'Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve Müzesi Projesi' kapsamında, Mimar Sinan’ın çağdaşı Mimar Andrea Palladio’nun ülkemizdeki ilk sergisi, 29 Kasım Pazartesi günü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı. Palladio’nun mimari çözümlerinden bazı örneklerin, planlama ve cephe olarak Mimar Sinan’ın

yapi.com.tr
1 Mimar Andrea Palladio’nun Türkiye'deki İlk Sergisi Açıldı

STRONG>İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi ile Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi'nin (CISA Andrea Palladio) işbirliğiyle düzenlenen 'Mimar Sinan İstanbul’da Palladio’yu Ağırlıyor' sergisi, 29 Kasım Pazartesi günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı. Sergi, Mimar Sinan’ın çağdaşı olan Mimar Andrea Palladio’nun ülkemizdeki ilk sergisi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; Palladio’yu, Sinan’ın yapılarıyla taçlanmış İstanbul’da, Sinan tarafından varolan yapısı geliştirilmiş Tophane-i Amire binasında hem Sinan hem de Üniversite adına, Mimar Sinan olarak ağırlıyor. Yaşadıkları dönemde bir araya gelmemiş iki mimarın buluşması olan serginin açılış programında bir konser ve bir panel yer aldı. Önce İtalyan ve Türk bestecilerin eserlerinin yine İtalyan ve Türk sanatçılar tarafından yorumlandığı bir konser verildi.  Ardından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ve Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi’nin işbirliği ile Türk ve İtalyan uzmanların katıldığı “Sinan - Palladio ve Akdeniz kültürel ortamında etkileşim” konulu bir panel gerçekleştirildi.

'Mimar Sinan İstanbul’da Palladio’yu Ağırlıyor' sergisinde, Andrea Palladio (1508-1580) ve çalışmalarının tanıtılması için seçilen yapılarına ait 17 adet mimari maket yanında, Palladio’nun binaları ve bunların kentsel yerleşmede veya kırsal peyzajdaki konumları bazı çizimleri eşliğinde sunuluyor. Ziyaretçiler, Andrea Palladio’nun hayatını ve tasarım metodlarını, kullandığı tipolojileri; antik anıtların etütlerinden, sonrasında gerçekleştirdiği çizimlere, alternatif çözümler içeren eskizlerden kesinleşen plan ve kesitlere ve işverenler için hazırlanmış çizim veya basılmış bilimsel esere dönüşümünü içeren özgün çizimlerinden seçkileri, ayrıca Palladian Mimarinin dünya’daki büyük yankısı üzerinde önemli rolü bulunan Mimarlık Üzerine Dört Kitap (Quattro Libri dell’Architettura, 1570)’ı yine gösterimler eşliğinde izleyebilecekler. Sergide ziyaretçileri bekleyen en büyük sürpriz ise; Palladio’nun mimari çözümlerinden bazı örneklerin, planlama ve cephe olarak Mimar Sinan’ın yapıları ile karşılaştırılması.

Kent mimarisinin gelişimine esin kaynağı olacak

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, evrensel kültürel miras değerlerinin bilinmesini sağlamak, kentsel mimari alanındaki birikimi paylaşmak ve genç sanatçılara yeni ufuklar açmak üzere, kentsel uygulama projelerine destek olduklarını belirterek, “Osmanlı imparatorluğunun en ünlü baş mimarı, ‘Koca Sinan’ın hayatını, kimliğini, sanatını ve eserlerini, çağdaşı mimarlarla karşılaştırarak tanıtmayı amaçlayan, bu kapsamda Sinan’ın çağdaşı Andrea Palladio’nun yapılarını tanıtan ve Mimar Sinan -Palladio eserlerinin buluşmasını sağlayan “Mimar Sinan Meets Palladio in İstanbul” adlı sergiyi Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da gerçekleşmesine katkıda bulunmak, Ajansımız adına büyük bir mutluluk. Bu serginin, kültürel mirasın paylaşılması kadar, İstanbul’un kent mimarisine şekil verecek geleceğin mimarlarına ilham kaynağı olacağına da inanıyoruz” dedi. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimar Sinan Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Demet Binan'ın sergiyle ilgili düşünceleri ise şöyle:

“İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri kapsamında Akdeniz kültür ortamında aynı dönemde yaşamış iki önemli mimar adına kurulmuş  iki araştırma merkezinin işbirliği sonucunda gerçekleşen bu uluslararası etkinlikle; uzaklıkların yaygın iletişim ağı içinde ortadan kalktığı günümüzde, yaşadıkları dönemde buluşamayan iki mimarı yapıtlarıyla aynı kentte buluşturmaktan duyduğumuz mutluluğu siz ziyaretçilerle paylaşmaktan onur duyuyoruz. “

Sergi, 31 Aralık 2010 tarihine kadar görülebilir

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi tarafından Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi’nin işbirliği ile hayata geçirilen ‘Mimar Sinan İstanbul’da Palladio’yu Ağırlıyor’ sergisi, 31 Aralık tarihine kadar her gün 08.30-17.00 saatleri arasında, Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimar-andrea-palladionun-turkiyedeki-ilk-sergisi-acildi_84081.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Nedense bu sergiden açıldıktan sonra haberim oldu. Açılışa kıtılıp konseri dedinlemek isterdim.Bundan sonraki sergileri açılmadan önce haber verirseniz sevinirim. Saygılar, B.Ovalı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!