Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimar ve Sanatçı Yılmaz Zenger’i Kaybettik

Meslek yaşamı boyunca tasarım yaklaşımını yenilik kavramıyla iç içe inşa etmiş olan Yılmaz Zenger, 2 Ağustos 2018 Perşembe gecesi vefat etti.

yapi.com.tr
Mimar ve Sanatçı Yılmaz Zenger’i Kaybettik

Mimar ve sanatçı Yılmaz Zenger’in cenazesi 5 Ağustos Pazar günü ikindi namazını takiben Karacaahmet Şakirin Camii’nden kaldırılacak. Ailesine, yakınlarına ve tasarım dünyasına başsağlığı dileriz.

Yılmaz Zenger kimdir?
1933 yılında Ankara’da doğdu. 1958'de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını aynı okulda tamamladı. 1957-59 yılları arasında İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nde kent plancısı olarak görev yaparken, Adnan Menderes’in imar eylemlerine tepkiyle bu gruptan ayrılıp, asistanlık görevine başladı. 1962-63 döneminde üniversite tarafından Londra’ya gönderildi. İngiltere’deki çalışmaları Ilford’da emisyon araştırmasından BBC’de fotoğraf ve sinema ekipmanı tasarımına kadar yayıldı.

Çeşitli üniversite ve kurumlarda dersler veren Zenger, endüstriyel tasarım ve özel ürün üretimi yaptığı Zenger Ltd. şirketi bünyesinde farklı tasarımlar ve formlar arayan yerli/yabancı tasarımcıların ve kuruluşların projelerini hayata geçirdi.

1968’de Yapı-Endüstri Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı ve burada uzun süre yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü. Çeşitli dergilerde çok sayıda makalesi yayımlanan Yılmaz Zenger’in 200’ü aşkın özgün tasarımı, çeşitli resim heykel, dekoratif obje, mücevher tasarım ve uygulaması bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimar-ve-sanatci-yilmaz-zengeri-kaybettik_167188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!