Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarizm.com'da Mimarlığın Mayıs Gündemi

Mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, okuyucularına Mayıs ayında da dopdolu bir gündem sunuyor. Aylık bir periyotla güncellenen 'mimarlık: aktüel' ve 'mimarlık: +' bölümleri, bütün bir aya yayılacak bir okuma deneyimi vaadediyor.

yapi.com.tr
Mimarizm.com'da Mimarlığın Mayıs Gündemi

br />
Mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, okuyucularına Mayıs ayında da dopdolu bir gündem sunuyor. Aylık bir periyotla güncellenen 'mimarlık: aktüel' ve 'mimarlık: +' bölümleri, bütün bir aya yayılacak bir okuma deneyimi vaadediyor.

Kentin Tozu: Sürdürülebilir Mimarlık mı, O da ne?

Sürdürülebilirlik, yalnızca mimarlıkta hakim bir güzergah tanımlamıyor; hatta siyasetten toplum ve çevrebilimlere uzanan hakim bir tartışma alanının artçı mecrasını tanımladığı söylenebilir. Fakat son derece yeni bu kavramsal inşaatın, bu denli gözde bir tema haline gelmesinin nedeni nedir? Elbette bir çevre kiriziyle karşı karşıyayız ve 'Babil kulemiz'i ayakta tutmaya çalışıyoruz, elbette yeni sosyal sorumluluklarımızı keşfetmemiz gerekiyor. Ama sürdürülebililiğin arkasında yatanların bundan daha fazlası olduğunu akılda tutmak gerekiyor. Mimarizm, 'ekoloji eşittir sürdürülebilirlik' denklemini, toplum, çevre, kent ve mimarlık üzerinden irdeliyor.

Çat Kapı: Teğet Mimarlık

Mimarizm.com, mayıs ayında 'Şişli'de bir apartman'a 'çat kapı' yapıyor. Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar ortaklığı Teğet Mimarlık, mimari ve kentsel tasarım hizmetleri veriyor. 1996 yılında Ankara'da kurulan Teğet Mimarlık Limited Şirketi, 2000 yılında İstanbul'a taşındı.  

İlk Yapı: Çatalhöyük Koruganı / H. Sinan Omacan

YEM İlk Yapı Ödülünü Boğaçhan Dündaralp ile paylaşan H. Sinan Omacan'ın Çatalhöyük Korugan'ı Mayıs ayında mimarizm.com'da.

Karanlık Oda:

Karanlık Oda, yeni okuyucu galerileriyle 'insan' ve 'mekan'ı belgelemeye devam ediyor.

İş Dışı: "Viyana-Chicago Metropol ve Mimarlık"

Mimarlık eğitiminin "iki boyutlu" haline bir anlamda alternatif geliştirmeye çalışan Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'nın, Vitra sponsorluğundaki Viyana ve Chicago deneyimleri, öğrencilerin deyimiyle "post-modern" bir süreçten geçerek yine "iki boyutlu" bir hal aldı, bir fotoğraf sergisine evrildi. Ama öğrencilerden, öğretim üyelerinden ve Vitra temsilcilerinden oluşan gezi ekibinin ortak algısı ve Cemal Emden'in gözü ile...
Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Yürütücüsü Prof. Dr. İhsan Bilgin, Doç. Dr.Tansel Korkmaz ve Doç Dr. Sibel Bozdoğan ile 2006 yılında gerçekleştirilen Viyana ve 2007 yılında geçekleştirilen Chicago gezilerini, bu iki metropolün birbirini kestiği noktaları, aykırı durumları, gezinin sergiye evrilme sürecini ve İhsan Bilgin, Tansel Korkmaz, Sibel Bozdoğan ve Günkut Akın'ın küratörlüğünde gerçekleştirilen Sibel Bozdoğan'ın deyimiyle hiç bir şey empoze etmeye çalışmayan "Viyana-Chicago: Metropol ve Mimarlık" sergisini konuştuk.

Mimarın Göbeği: Saf

Mimar, tüm gün yeni çevre yasası, ekolojik mimarlığın prensipleri ve yeni sürdürülebilir teknolojilerden sıkılmamışsa, ekolojinin bir diğer pek de gözlerden ırak olmayan oyun alanıyla tanışmak isteyebilir. Bu merakı yenebileceğiniz Saf, gastronominin yükselen trendi organik mutfağın az bulunur örneklerinden biri.

Dış Ses: Bugün Mimarlık için Ne Yaptın

"Bugün mimarlık için ne yaptım? Bazen bu soru kemirir durur beynimi. Evet, bizimki işte böyle bir meslektir, eğer mimarlığa karşı olan borcunu ödemezsen, meslek de sana bir şey vermez..." Nilay Kayaalp, İstanbul'un sokaklarından başlayarak, bir semt hamamında son bulan bir günlük öyküsünde, mimarlığı hayatın ve kentin her noktasında arayan birinin gözlüğünden gündelik hayatın ritüellerini yorumluyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarizm-comda-mimarligin-mayis-gundemi_61489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!