Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Karabük’te İnceleme Yaptı

Karabük Revizyon imar planı davasını mahkeme yoluyla kazanan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan basın yoluyla tehdit edildiklerini açıklamıştı. Ardından Mimarlar Odası yönetimi Karabük’e inceleme yapmaya gitti.

yapi.com.tr
Mimarlar Karabük’te İnceleme Yaptı

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan, Ankara Şube Sekreteri Tugba Arslan ve Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu Karabük’e giderek Dereevler Mahallesi’nde inceleme yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Karabük Revizyon İmar Planının sadece Dereevler’i kapsamadığını vurgulayarak konuyu şöyle özetledi: “6235 sayılı kanun der ki; Mimarlar Odası, toplumla meslek mensupları arasındaki güveni tahsis etmek üzere kamu yararını önceleyerek her türlü müdahaleyi yapar. Halkın nezdinde, halkın yararını sağlayacak ölçüde meslek odaları dava açar. Karabük’te temsilciliğimiz, Karabük Revziyon İmar planı askıdayken itirazını dile getirdi. İtirazları dikkate almayan yerel yöneticilere karşı dava açılmış, mahkemede iptal etmiştir”dedi. 

“Herkes haddini bilsin”

Mimarlar Odası’nın kamu yararına çalıştığının altını çizen Candan, bazı iş adamlarının çıkar amaçlı mahkemenin iptal kararına karşı çıktığını belirtti. Candan, “Mimarlar Odası’nı tehdit etmek kimsenin haddi değil. Kimsenin kişisel beklentisi yönünde hareket edemeyiz. Beklentimiz, insani ve sağlıklı koşullarda barınabilecek mekansal düzenlemelerdir. Tehditkar ve suçlayıcı uslubu kullanan iş adamları çıkar ve rant beklentisi içinde oldukları aşikardır. Bu aşikarlığın somut delili mahkemenin iptal kararıdır.Eğer itirazları varsa, mahkeme kararına itiraz edecekler. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kamu yararına açtığı davaların arkasındadır, herkes haddini bilsin. Derevler’de inşaat oranı % 70 oranında artırılıyor, bizler yerel yönetimlere iki katlı, üç katlı ev yap şeklinde proje yapamayız. Eğer bizlere alanla ilgili fikrimiz sorulursa katılımcı bir yöntem ve yarışma ile birlikte alanın dönüşümünde bilimsel bilgi birikimimizi paylaşırız” şeklinde konuştu.

Alanın dere yatağında bulunduğunu hatırlatan Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan, “Türkiye Cumhuriyeti demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde kimse hukukun üzerinde değildir. Kimsenin birilerini tehdit etme hakkı yoktur. Kendine hukukun üzerinde gören insanlara hukuk nezdinde gereğini yapacağız. Gerekli suç duyurularını yaptık.” İfadelerini kullandı.

“70 evler ve Kulepark’la ilgimiz yok”

Karabük Temsilcilik Başkanı İlyas Çavuşoğlu ve Sekreteri Mehtap Başaran’ın katıldığı toplantıda İmar planına ilişkin Mimarlar Odası'nın insanların ev sahibi olmasına engel olduğu yönünde bir algı operasyonu yürütüldüğü kaydedildi. 70 evler ve Kulepark projesinde Karabük Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yer aldığı iddiaları da basın açıklamasıyla yalanlandı.

Karabük Temsilciliği’nin ve Mimarlar Odası’nın herhangi bir kişi ya da kurum ayrımı yapılmaksızın yanlış görülen uygulamaların karşısında olduğu vurgulanan açıklamada, “Karabük’te son zamanlarda kent merkezinde yaşanan trafik sıkışıklığı, park yeri sorunları bu konuda hepimizin aynı duyarlılıkta olması gerektiğinin de bir kanıtıdır. Sonuç olarak Mimarlar Odası Karabük Temsilciliği olarak kentimize karşı her zaman duyarlı olacağımızı ve bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.” İfadeleri kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-karabukte-inceleme-yapti-_125026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!