Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası Ankapark İhalesini Değerlendirdi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, altıncısı yapılan ve GBM Ticaret A.Ş. ile Çelik Ortak Girişim Grubu tarafından 29 yıllığına alınan Ankapark ihalesini değerlendirdi.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası Ankapark İhalesini Değerlendirdi

AOÇ alanlarında ticaret ve konut yapılamayacağı şerhine rağmen Ankapark ihalesini, yıllık 26 milyon 400 bin lira üzerinden 29 yıllığına GBM Ticaret A.Ş. ile Çelik Ortak Girişim Grubu aldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; “Bu ihale Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına ihanetin belgesidir. Hukuksuzdur. AOÇ’ye ihanet edenlerin hepsi yargılanacak” diyerek tepki gösterdi.

İhale salonu girişine x-ray konuldu
Ankapark’ın 6. İhalesi Ankara Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapıldı. İhale salonu girişine x-ray cihazlar yerleştirilirken, ihale salonuna basın alınmadı. Katılımcı firma ve ihaleye katılanların ise girişte telefonlarına el konuldu.İhalenin yapıldığı saatlerde Candan, yoğun güvenlik altında yapılan ihale için “Ankapark ihalesinin 5.sine katıldık sorguladık diye çok korkmuşlar herhalde. Bugün 6. İhale xray, güvenlik didik didik arama ile başladı…. Gözümüz üzerinizde. AOÇ’de ihanetin ihalesi olmaz… Ankara’nın kara deliği Ankapark için Gökçek dahil yargılanacaksınız”  tweetini ve ihale salonu görsellerini sosyal medyada paylaştı.

İhale sonrasında komisyon başkanı açıklama yaptı
İhalenin, temapark işletmesiyle alakalı olarak gerçekleştiğini, muhammen bedeli 765 milyon 600 bin lira gerekli teminat alındığını, katılımcılardan konsorsiyum olan Çelik Grup Limited Şirketi, GBM Yapı Taahhüt Anonim Şirketi’nin katıldığını, giriş ücreti üzerinden tekliflerinde yüzde yarım teklifte bulunulduğunu ve pazarlık sonucunda %3 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Öte yandan işletmede, asgari bin kişinin istihdam edileceği Ankapark’ın yıllık kira bedelinin 26 milyon 400 bin lira üzerinden olacağı, artışında yıllık tefe tüfe oranında yapılacağı, Çinli ortakları olduğu için, Çin’den 1. yıl 100 bin, 2. yıl 200 bin, 3. yıl ise 500 bin turist getirmenin taahhüt edildiği belirtildi.


İhale sonrası açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Turist garantili işletme ihalesi yapılan Ankara’nın kara deliği Ankapark’ı alan firma 1 yıl sona batık firmalar arasında olacak. Bizim hesaplarımıza göre işletme gideri yıllık bir milyarı bulan israfpark için  50 TL girişten 18 milyon ziyaretçiye ihtiyaç var. Rakamlar gerçekçi olmadığı gibi, birde halka yaptık diyorlar. Çinlilere yapacaktınız niye AOÇ’de yaptınız… Bu bir ihanet projesi, bu ihalede ihanet ihalesi. Bu ihanet ekibi yargı önünde hesap verene kadar Atatürk’ün emanetine ilişkin mücadelemiz devam edecek” dedi.

Öte yandan verilen rakamların inandırıcılıktan çok uzak olduğunu vurgulayan Candan, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara İl Kültür Turizm Müdürlüğü 2016 yılı verilerini incelediğimizde Ankara’yı ziyaret eden, 2016 yılı sonu itibariyle 444.570 yerli, 331.916 yabancı olmak üzere toplam 776.486 kişi giriş yapmış” bilgisini de verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-ankapark-ihalesini-degerlendirdi_167872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!