Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Odası 'Türkiye Mimarlık Politikası'nı Tartışmaya Açtı

TMMOB Mimarlar Odası'nın hazırladığı "Türkiye Mimarlık Politikası", 'Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yıldız Dış Karakol Binası’nda gerçekleştirilen toplantı ile basın mensuplarına duyruldu.

yapi.com.trTMMOB Mimarlar Odası tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Mimarlık Politikası’na Doğru…” kampanyası çerçevesinde düzenlenen ilk toplantı, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yıldız Dış Karakol Binası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya konuşmacı olarak TMMOB Genel Başkanı Bülend Tuna, TMMOB Genel Başkan Yardımcısı Erkan Karakaya, TMMOB Genel Sekreteri Necip Mutlu, TMMOB Genel Saymanı Aysel Çetinsoy ve TMMOB MYK Üyeleri Mehmet Bozkurt ve Kubilay Önal katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan TMMOB Genel Başkanı Bülend Tuna, "Türkiye’ye özgü bir mimarlık politikasının oluşturulmasının daha nitelikli bir yapılı çevreye ulaşılması konusunda önemli bir adım olduğu fikrinden hareketle, bir mimarlık politikası metni üretilmesi" konusunda uzunca bir süredir çalıştıklarını anımsattı.

Mimarlığı toplumsal ve ekonomik kalkınmanın da öğelerinden biri olarak gören kimi ülkelerin, mimarlık politikalarını saptayarak uygulamaya koyduklarını ve bunları yasalarla desteklediklerine dikkat çeken Tuna, TMMOB olarak Türkiye için de bir ulusal mimarlık politikası oluşturmak için iki yıldır geniş katılımlı toplantılar düzenlediklerini söyledi.

Türkiye’nin 21. yüzyıldaki Mimarlık Politikası’nı basın mensuplarına aktaran Tuna, konuşmasında ulusal mimarlık politikasının önemini vurguladı. Toplumu mimarlığın sanatsal, kültürel, insancıl ve işlevsel özellikleri ile yeniden buluşturmak gibi hedefler çerçevesinde, ortak bir sorumluluk bilinci yaratılmasının gerekliliği üzerinde duran Tuna, hazırladıkları metini sabit bir metin olarak görmediklerini ve geliştirmek için desteğe ve önerilere açık olduklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye Mimarlık Politikası'nın hayata geçmesi için özellikle kamu kuruluşlarından destek beklediklerini belirten Tuna, oda olarak merkezi ve yerel yönetimlerle görüşmeler düzenlemek istedikleri belirtti. TMMOB olarak bu politikanın uygulanabilmesi için meslek ve kent kuruluşları ile birlikte çeşitli tartışma platformları oluşturacaklarını, mimarlık okullarında forumlar gerçekleştireceklerini, yazılı ve görsel basının da desteği ile bu konunun geniş kesimlerin gündemine girmesine uğraş vereceklerini söyledi. Tuna, sözlerine Türkiye Mimarlık Politikası’nın hayata geçirilebilmesinin Mimarlık Odası’nın, mimarların, kamu yönetiminin, yerel yönetimlerin, ilgili tüm kesim ve kurumların, ülke adına ortak hedefi ve sorumluluğu olduğunu vurgulayarak son verdi.

Doğan Kuban, Behruz Çinici ve Doğan Tekeli

Toplantıya yorumlarıyla katılan Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, Cengiz Bektaş, Behruz Çinici, Doğan Kuban, Doğan Tekeli ve Oktay Ekinci, Mimarlar Odası’nı attıkları bu adımdan dolayı kutladılar ve yanlış giden bir süreci doğruya çevirmek konusunda odaya destek vermekten memnuniyet duyacaklarını belirttiler.
Yorumların ardından yeniden söz alan Bülend Tuna, katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür etti. TMMOB’un hedefe yönelik çalışma stratejisini ve eylem programını kamu ve özel sektörle birlikte yürütmek istediğini ve mimarlık ortamındaki değerlendirmelerin devamını dilediğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-turkiye-mimarlik-politikasini-tartismaya-acti_52227.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!