Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Odası'ndan Europa Nostra Ödülleri Açıklaması

Avrupa’nın en prestijli Europa Nostra Ödülleri'nde, Koruma Dalında Ödül’ü Ankaralı mimar Saadet Sayın yönetimindeki sürdürülebilir tasarım projesine verilmesi üzerine açıklama yapan TMMOB Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ödülün, Türkiye mimarlık ortamı açısından kıvanç verici olduğunu belirtti.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan Europa Nostra Ödülleri Açıklaması

Avrupa’nın alanında en prestijli ödülü olarak kabul edilen, Avrupa Kültürel Miras Ödülleri/Europa Nostra Ödülleri’nin 2019 yılı sahipleri belli oldu. Bu yıl Europa Nostra Ödülü’nü ‘Koruma Dalı’nda Mersin-Tarsus’ta yer alan Boğaziçi Üniversitesi, Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi koruma ve yeniden kullanım proje ve uygulaması aldı.  

Önceki yıllarda Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mimarlar Odası Onur Kurulu Üyeliği yapmış, restorasyon uzmanı Mimar Saadet Sayın yönetimindeki sürdürülebilir tasarım projesi 2019 Europa Nostra Ödülü’ne layık görüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; “Üyemiz Saadet Sayın yönetimindeki ekip tarafından yürütülen Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi koruma ve yeniden kullanım proje ve uygulamasının Europa Nostra ödülüne layık görülmesi, Türkiye mimarlık ortamı açısından kıvanç vericidir. Bu ödül son yıllarda tarihi eserlerin yıkımı ile karşı karşıya kaldığımız şu günlerde, restorasyon biliminin varlığını, değerlerimizi koruyarak yaşatmanın önemini idarelere bir kez daha hatırlatması açısından oldukça önemlidir. Meslektaşımızı kutluyor ve Türkiye mimarlık ortamına sunacağı katkının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından restore edilerek akademik çalışmalara ev sahipliği yapmak üzere kültür ve tarih merkezi haline getirilen, Saint Paul Kilisesi Anıt Müzesi yanında bulunan 100 yıllık eski çırçır fabrikası Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi Şubat 2017’de hizmete girdi.

Ödüller, 29 Ekim’de Paris’te Avrupa Kültürel Miras Kongresi kapsamında gerçekleşecek Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Töreni’nde sahiplerine takdim edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-europa-nostra-odulleri-aciklamasi_173193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!