Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar Odası’ndan Kadınlar Günü Açıklaması

TMMOB Mimarlar Odası, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Adil, kapsayıcı, barışçıl ve duyarlı bir toplum, çevre ve mimarlık için mücadelemizi çoğalarak sürdürmekte kararlıyız.” dedi.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası’ndan Kadınlar Günü Açıklaması

TMMOB Mimarlar Odası, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada ve Türkiye’de kadınların barış içinde yaşadığı daha adaletli bir dünya, kapsayıcı ve duyarlı bir toplum ve buna hizmet eden kentler ve mekanlara dair mücadelesi çoğalıyor ve büyüyor! Kadınlar geçmişte de olduğu gibi hala, her alanda artan şiddete ve ayrımcılığa, bunu yaratan patriarkal düzene karşı yılmadan, vazgeçmeden haklarını talep etmeye devam ediyorlar ve edecekler. TMMOB Mimarlar Odası kadınların ve ayrımcılığa uğrayan tüm bireylerin bu haklı mücadelesinde yanlarında durmakta kararlıdır.

Ülkemizde ve dünyada kadın hareketinin bugün geldiği noktada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin, kamusal alandaki adil haklarının ve sorumluluklarının kritik bir önem taşıdığı açıktır. Ne var ki, günümüzde kadınlar halen gerek güvenlikleri, gerekse elde edilen hakları ve kazanımları için büyük çabalar harcamak, mücadele ve örgütlenmelerini sürdürmek durumundadırlar. Bu olumsuzluklara karşı mücadelede önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin acı sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz.

Kadınların iş hayatında yoğun şekilde yaşadıkları cinsiyete dayalı sosyal ve ekonomik ayırımcılığı, sosyal güvencesiz çalışma koşulları ile ötekileştirilme sorunlarını, kadın meslektaşlarımızın görünmez kılınma süreçlerini kınıyor, kadınların ürettiği doğaya ve topluma duyarlı, barışçıl, kapsayıcı ve nitelikli yapılı çevreleri kutlamaya, onurlandırmaya davet ediyor ve bu önemli alandaki mücadeleyi desteklemek için tüm duyarlı kesimleri, bileşenleri birlikteliğe ve dayanışmaya çağırıyoruz…”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-kadinlar-gunu-aciklamasi_189606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!