Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar Odası'ndan Melih Gökçek Hakkında Suç Duyurusu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Melih Gökçek dönemine ait usulsüzlüklerin ortaya konulduğu 2017 Ankara Büyükşehir Belediyesi Sayıştay Raporunda belirtilen usulsüzlüklere ve kamu zararına ilişkin Gökçek hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan Melih Gökçek Hakkında Suç Duyurusu

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yayınlanan Sayıştay raporu, bizim hazırladığımız AnKARA Rapor’un sağlamasıdır. Sayıştay Raporu haklılığımızın kanıtıdır. Melih Gökçek yargı önüne çıkana kadar peşini bırakmayacağız."

Sayıştay Raporunda yer alan Gökçek dönemine ilişkin usulsüzlükler ise şöyle sıralandı:

“Gökçek’in yönettiği belediye bilançosunda da kısa vadeli 941 milyon TL iç borç, kamu idarelerine 376 milyon TL, ödenmeyen de 1 milyar TL emanet borç olduğu tespit edilmiş. Öte yandan Gökçek’in yönetimindeki Ankara hesaplarında son iki yılda sıfırlanmış bazı borç kalemlerinin 2016 yılında artışa geçtiği görülmüş. Sayıştay raporunda yer alan bilançoda, Ankara’nın kısa vadeli iç mali borçları 2016’da 941 milyon TL’ye yükseldi. Belediyenin ödenemeyen borçları izlediği Faaliyet Borçları kaleminde de 1 milyar 55 milyon TL değerindeki tutar yer aldığı da belirtilmiş. Ayrıca Gökçek’in uzun vadeli iç mali borçları toplamının 1 milyar 665 milyon TL olduğu belirlenerek uzun vadeli yabancı kaynaklar hesabındaki borç tutarı da son bir yılda 2.1 milyar TL’den 1 milyar 685 milyon TL’ye düştüğü kaydedilmiş. Gökçek’in 2016’da 174 milyon TL faiz ödediği, ayrıca Ankara’nın hesap çizelgelerinin İstanbul kadar ayrıntılı olarak Sayıştay’a gönderilmediği de ortaya çıktı. Raporda yapılan incelemelerde Gökçek’in Ağustos 2016’da 60 ay vade ile 200 milyon TL banka kredisi aldığı, Şubat 2019’a kadar yapılacak ödemeler için belediye bütçesinden 114 milyon TL faiz ödeneceği ve bunların yanlış hesaplara kaydedildiği belirlendi. Ayrıca kira süreleri sona eren bazı taşınmazların yeniden ihale ile kiraya verilmesi gerekirken eski kiracıların sözleşmelerinin uzatıldığı, kurum personeli ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği hususunda yeterli tedbirlerin alınmadığı tespitleri yer aldı. Ayrıca Gökçek döneminde alınan süs bitkileriyle ilgili soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Gökçek döneminde birçok işin ihalesiz verildiği belirtildi. Gökçek, geldiği günden itibaren gittiği güne kadar da sürekli bir başkent kimliğini ortadan kaldırmaya çalışan bir süreçle karşı karşıya kaldık. Gökçek Ankara’ya ihanet etmiştir. Ankara’ya çok büyük zararlar vermiştir. Gökçek yargılana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Raporda ayrıca ASKİ’nin kaçak su kullanıldığına ilişkin ibareler de yer alıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-melih-gokcek-hakkinda-suc-duyurusu_168658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!