Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Odası'ndan O Tasarıya İtiraz

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Caddesi üzerine yaptıracağı 9 tramvay istasyonunun tasarımlarına karşı çıktı.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan O Tasarıya İtiraz

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul Caddesi üzerine yaptıracağı 9 tramvay istasyonunun tasarımlarına karşı çıktı. Mimarlar Odası’nın açıklamasında, “Anketle belirlenen projeleri Bursa’da daha önce de gördük. Yine benzer şekilde seçimi yapılan dev projelerin nasıl “kafadan yoksun” bir şekilde uygulandığına hep birlikte şahit olduk” denildi.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle;

“Cumhuriyetimize karşı darbe girişimi önlendi; kente, kültüre, mimarlığa darbeler hız kesmeden devam ediyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sözde ‘İstanbul Caddesi’nin Çehresini Değiştirecek’ 9 Tramvay istasyonu için yaptırdığı tasarım (!) çalışmalarını, internet sitesinde yayınlamakta ve 23 öneri arasından 9 istasyonun, halkın oylarıyla seçileceğini duyurmaktadır.

Sunulan görsellere bakıldığında çoğunluğu birer zevksizlik abidesi olan, orandan, ölçekten, mimari estetikten nasibini almamış çok sayıda sözde istasyon tasarımı halkın değerlendirmesine açılmakta ve halkımız bu seçim süreciyle İstanbul Yolu’nun olumsuz yönde ciddi manada çehresini değiştirecek bu uygulamalara suç ortağı yapılmak istenmektedir.

Bu şekilde bu halkın içinden çıkmış, halk için, kenti için mimarlık yapma gayreti içinde olan yüzlerce mimar yok sayılmış; söz konusu tasarımları elde etmek için ne bir yarışma açılmış; ne de mimarlara bir çağrı yapılmıştır.

Biz anketle belirlenen projeleri Bursa’da daha önce de gördük. Yine benzer şekilde seçimi yapılan dev projelerin nasıl “kafadan yoksun” bir şekilde uygulandığına hep birlikte şahit olduk!

Defalarca basın açıklaması yaptık, Billboardlara, gazetelere ilanlar verdik; davalar açtık…

Yorulmuyoruz, usanmıyoruz… Kenti yönetenleri tekrar tekrar uyarıyoruz:

Artık yeter… Bozmayın bu kenti artık! Size rağmen Unesco Dünya Miras Listesi’ne giren, Osmanlı’ya başkentlik yapmış bu tarih kentine, tarım kentine, su şehrine; bu kültür merkezine daha fazla kıymayın! Millet olarak 20 gündür darbeleri ve darbecileri lanetlerken, Bursamıza yapılan darbelerin faili olmayın!

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-o-tasariya-itiraz_147897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!