Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Mimarlar Soruyor: Mimar Sinan'ın Eserleri de Yıkılacak mı?

Mimarlar, Büyük Usta Mimar Sinan’ı unutmadı. Mimar Sinan, ölümünün 426. yılında Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Derneği 1927 ve Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen ortak bir anma etkinliği ile anıldı. Mimarlar, "Mimar Sinan’ın depremden zarar görmüş yapıları da yıkılacak mıdır?" diye sordu.

yapi.com.tr
Mimarlar Soruyor: Mimar Sinan'ın Eserleri de Yıkılacak mı?

Etkinliğe TSMD temsilcileri Çiğdem Girgin, Çiğdem Alp, Mimarlar Derneği 1927 Yönetim Kurulu Üyesi Nahide Tan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ve Ankara Şube sekreter Üyesi Gökhan yıldırım katıldı. 

Mimarlık örgütleri  Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi bahçesinde bulunan Mimar Sinan anıtına çelenk bıraktı. Anıtın önünde mimarlık örgütleri adına basın açıklamasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu.  Candan: “ Mimar Sinan çağının karakterine uygun özgün ve yüzyıllara meydan okuyan mimari eserleriyle günümüze ulaşmıştır. Eserleri çağının görkemine uygun yaratıcılıkta ve hassasiyettedir. Ses, akustik, ışık, gölge, hacim, renk, benzeri bir çok konuda yapısal zenginlikleri etkileyici sakinliği ve mühendislik dehası günümüzde bizi şaşırtmaya devam etmektedir. Eserleri ışığında günümüzde bizlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Ankara’da kent kapıları altında üretilenler üzücü ve yorucudur.  Ülkemizdeki kirlenmenin de doğal yansımasıdır.“ ifadelerini kullandı. 

Ayrıca mimarlar yapılan açıklama ile şu soruları yöneltti: “'Afet Yasası', koruma alanındaki ilke kararları değişiklikleri ile  tüm kentlerimiz tarihi, kültürel ve doğal mirasımız, yapılaşmaya açılmakta, yeni düzenlemeler tarihi eserler üzerindeki korumayı da kaldırmakta, koşulsuz olarak kamu yapılarının yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu yıkmak ve yapmak  eski eserleri de kapsadığına göre Mimar Sinan’ın depremden zarar görmüş yapıları da yıkılacak mıdır?  Mimar Sinan’ın eserlerinin de  yanına  ya da üstüne kamu yapıları yapılacak mıdır?, Bugün mimarlık adına topluma sunulan ise tasarım özgürlüğünün kaldırıldığı bir dayatma sürecidir. Mimar Sinan’ın üzerinde tasarım özgürlüğünü kısıtlayan baskılar olsaydı bugün övündüğümüz eserlerini yaratabilir miydi? Kentsel dönüşüm projeleri uygulamalarında her yerde aynı tip uygulamalar yapılarak mevcut kültürel zenginlik yok edilmektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tip proje kavramına bir de tip kentler kavramını mı eklemiştir? Mimar Sinan’ın eserlerindeki yapı-kent ilişkisini bugünkü yaklaşımla şekillenen kentlerde kurmak mümkün müdür?.”

Mimarlık örgütleri, ülke yöneticilerine ve yerel yöneticilere “Sorularımızın yanıtlarını bekliyoruz, sorularımız ülkemiz mimarlığında sürekliliği ve yenilikçiliği korumaya yöneliktir. Sorularımız, topluma karşı duyduğumuz sorumluluğunun gereğidir.  kentlerimize ve mimarlığımıza sahip çıkacağız. Bu ülkenin sahipsiz olmadığını Mimar Sinan’ın anıtı önünde bir kez daha yineliyoruz.” şeklinde seslendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-soruyor-mimar-sinanin-eserleri-de-yikilacak-mi_119189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!