Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ODTÜ Ruhu Yaşıyor

Mimarlar'dan Gökçek Tepkisi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ ile yıkım polemiğine giren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e tepki göstererek, "ODTÜ gibi bir üniversitenin bu kentte olmasından dolayı bir belediye başkanı olarak gurur duymalısın" açıklamasını yaptı.

Hürriyet Gazetesi
Mimarlar'dan Gökçek Tepkisi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ ile yıkım polemiğine giren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e tepki göstererek, "ODTÜ gibi bir üniversitenin bu kentte olmasından dolayı bir belediye başkanı olarak gurur duymalısın" açıklamasını yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yaptığı açıklamada, ODTÜ’nün 1956 yılında özel bir kanunla kurulduğu ve yer tahsisi yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

Emekle yeşerdi

"ODTÜ, Anadolu’nun bozkırında ODTÜ öğrencileri, öğretim elemanları, çalışan personeli, kısaca tüm çalışanlarıyla dikilen ağaçlar, çamlar, kavaklar, söğütler ile ODTÜ’nün Eskisehir yolundan Gölbaşı-Eymir’e kadar uzanan arazisini bozkırın ortasında bir vahaya çevirmiştir. Tüm dönemlerde de, ODTÜ ailesine katılan herkes, bu vahayı bir cennete çevirmek için ellerinden geleni yaptı. Melih Gökçek’in göz diktiği ODTÜ arazisi, binlerce ODTÜ’lünün emeği ile yeşerdi, tescilli orman oldu, kavaklık oldu, vişnelik oldu. Bu değerlerinden dolayı da Uluslararası Aga Han ödülü almış bir üniversitedir. Başka örnekleri gibi, rant karşılığı imara açılmadı bu arazi. Ama anlaşılan, imara açılarak olmasa bile, popülizme peşkeş çekilerek bazıları tarafından politikaya rant kazandırması hedefleniyor.

Neden şimdi aklına geldi?

Kurulduğu yıllarda belediye sınırları dışında yer alan üniversite alanı, 25 yıldır Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine alınmış bulunmaktadır. 2004’te kabul edilen Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nun getirdiği düzenlemelerle hiçbir imar eylemliliğine konu olmayan alan, son 15 yıldır Melih Gökçek Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına rağmen hiçbir işlem yapılmazken ne oldu da ODTÜ’nün kaçak yapıları bir anda aklına geliverdi? Ne olduğu çok açık, Büyükşehir Belediye Başkanı bu kenti kendi kişisel ihtirasları ve intikamları üzerinden yönetmektedir. Çünkü arka arkaya bilimsel verilerden ve planlama ilkelerinden uzak oluşturduğu eylemler dava süreçlerinde ODTÜ’lü bilim adamlarının bilimsel raporlarıyla oluşturulan bilirkişi raporları çerçevesinde mahkeme kararıyla bozulmaktadır. Atatürk Orman Çiftliği, Ulus Tarihi Kent Merkezi bunun açık göstergesidir.

Kızılırmak suyu konusunda ODTÜ’nün Melih Gökçek lehine verdiği Gökçek’in yalanını tescilleyen demeç, bilim adamlarından yardım umarken, elinden oyuncağı alınan, bilim adamını hiçe sayan ancak gerekli olumlu yanıtı alamayan Melih Gökçek’i kızdırdı ve her zaman olduğu gibi istekleri olmayınca hırçınlaşmaya başladı. Melih Gökçek önce sorumlu olduğu kente, kendi kurumunun 'arazisine' müdahale etsin. Eline aynayı alıp kenti yaya olarak dolaşsın ve bakıp ne hale getirdiğini görsün. Bütün bir kenti nasıl çöküntü alanları haline getirdiğini görsün. Melih Gökçek, belediye başkanı olduğu kentte ODTÜ gibi bir bilim yuvası / üniversitesi olduğu için gurur duymalı ve üniversite için gereken neyse bunu medyada şovu yapmadan düzenlemeliydi. Bulunduğu konumun sindirilememesinin göstergesi olan bu davranışlarla kendi yüzünü bir kez daha ortaya sermiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-gokcek-tepkisi_62720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!