Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlardan ‘Kent Konseyi’ Önerisi

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Zafer Okuducu, yerel seçimler sonrasında, sivil toplum örgütleri ve odaların katılımıyla ‘kent konseyi’ oluşt

NTV-MSNBCb>Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Zafer Okuducu, yerel seçimler sonrasında, sivil toplum örgütleri ve odaların katılımıyla ‘kent konseyi’ oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Okuducu, yaptığı açıklamada, 28 Mart yerel seçimleri sonrasında, kent sorunlarına duyarlı ve çağdaş belediyecilik anlayışı çerçevesinde bir yönetimin oluşmasını beklediklerini belirtti.

Çağdaş belediyeciliğin sivil toplum kuruluşlarından ve odalardan bağımsız olamayacağını bu açıdan sivil toplum kuruluşlarının da desteğinin sağlanması gerektiğini ifade eden Okuducu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Çağdaş belediyecilik anlayışı çerçevesinde 28 Mart yerel seçimleri sonrasında toplumun farklı kesimlerini temsil eden oda ve sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı bir kent konseyi oluşturulmalı. Mimarlar olarak, seçimler sonrasında özellikle yapılaşmayla ilgili sorunlara değinilmesi ve kaçak yapılaşmanın önlenmesi, altyapısı tamamlanmış planlı alanlar üretilmesi, imar alanına sadık kalınması ve yapı denetiminin sağlanması gibi konular üzerinde duyarlı olunmasını istiyoruz.”

’YEREL KÜLTÜR KORUNMALI’
Okuducu, tarihi ve kültürel zenginliği olan Gaziantep’in Tarihi Kentler Birliği’ne üye olmasının üretilecek projelere ve kentin kültürel dokusuna büyük katkı sağlayacağını ifade etti.
Mimarlar Odası olarak kent kültürüne ve sorunlarına karşı her zaman duyarlı olduklarını ve bu açıdan yerel kültürü yansıtan bir Gaziantep evini satın aldıklarını kaydeden Okuducu, “Korunacak tarihi mekanların fazla olduğu Türktepe Mahallesi’nde satın aldığımız evin öncelikle restorasyon planlarını hazırlayacağız. Projeler tamamlandıktan sonra Anıtlar Kurulu’ndan izin alıp restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Yaptığımız bu çalışmanın diğer kurumlara örnek olmasını diliyoruz “ diyerek konuşmasını tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-kent-konseyi-onerisi_9124.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!