Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Colin Boyne

The Guardian yazarı Andrew Saint, geçen ay hayata veda eden kent ve çevre planlaması konularında İngiltere’nin nabzını tutmuş mimarlık editörü Colin Boyne'u yazdı.

yapi.com.tr
Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Colin Boyne

br/> The Guardian yazarı Andrew Saint, geçen ay hayata veda eden kent ve çevre planlaması konularında İngiltere’nin nabzını tutmuş mimarlık editörü Colin Boyne'u yazdı.

1945’ten sonra İngiliz mimarisi yapısal bir değişime girdi. İngiliz mimarlar yaşadıkları kentleri ve çevrelerini yeniden planlamaya ve yeniden inşa etmeye başladılar ve bu değişimde etkin olan en önemli bireylerden biri de Donald Arthur Colin Aydon Boyne oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusu’nda görev yaparken ayak bileğinden vurulup, terhis edilen Boyne, İngiltere’ye döndükten sonra Architectural Association’da eğitim gördü. 1947’de ilk defa Architects' Journal’a başvurduğunda derginin bir süre sonra tamamen kendisinin yönetimine bırakılacağından habersizdi. Boyne The Architects' Journal’ın 1953 – 1970 yılları arasında editörü, sonra ise müdürü olarak görev yaptı ve İngiltere'deki mimarlık tartışmalarını oldukça etkiledi.

Boyne'un liderliğinde The Architects' Journal, mimarların sadece düzenli olarak okuduğu bir dergi olmaktan çıkmış, aynı zamanda tasarladıkları projelerine de şekil verir hale gelmişti. Dergi, mimarları müşterilerinin maddi güçlerini nasıl daha verimli kullanabileceklerine, binalarını nasıl tasarladıklarına ve bu tasarımların bulundukları kent içinde nasıl algılandığına dair sorular sormaya itti. Zaman içinde The Architects' Journal, -Boyne’un kente ve çevreye olan bilgisinin etkisiyle- çevre ve kente karşı bir sosyal sorumluluk geliştirdi. Boyne aynı zamanda 1960’lar zamanında RIBA’ya yeni soluğunu getiren grubun da içinde yer aldı. RIBA, Boyne’un zamanında üyelerini ve üyelerinin yaptıkları işleri gözden geçirmeye başladı.

1968’de Doğu Londra’da bulunan Ronan Point Gökdeleni kısmen çöktüğünde, Boyne olay yerindeki tek muhabirdi. Önce durumun gereğinden fazla dramatize edildiğini düşünmüş olsa da sonrasında yüksek yapılanmaya karşı duran yazıları ile yine İngiliz mimarisinin gündemini oluşturdu.

1969’da RIBA ve 1977’de CBE Boyne’u Onursal Üyelik ile onurlandırdılar.

Boyne’un etkili, hedefe yönelik ve mimarlığın nabzını tutan yazıları İngiliz mimarlık eleştirmenliğine oldukça büyük katkı sağladı. Peter Carolin, Dan Cruickshank, Peter Davey, Charlotte Ellis, Mark Girouard, the Guardian architecture correspondent Jonathan Glancey, Patrick Hannay, Martin Pawley, Deyan Sudjic, Nicholas Taylor ve Colin Ward gibi mimarlık ve çevre konularında çalışan yazar ve editörlerin hocası da yine Boyne’du.

Donald Arthur Colin Aydon Boyne, mimarlık editörü, Şubat 15 1921; Eylül 28 2006

Orjinal metni okumak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarliga-adanmis-bir-omur-colin-boyne_49227.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!