Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlığın Başkenti Barcelona

Barcelona’nın bıraktığı ilk his mimari mükemmellikte bir kent olması. Biraz dikkatle baktığınızda, en sıradan binada bile tasarlanmış bir şeyler görmeniz mümkün. Ne de olsa başlı başına bir mimarlık efsanesi Antoni Gaudi’nin izlerini her yerde hissettiğiniz bir kent burası. İşte bu yüzden, bir İngiliz şirketi tarafından düzenlenmesine karşın

Radikal Gazetesi
Mimarlığın Başkenti Barcelona

Barcelona’nın bıraktığı ilk his mimari mükemmellikte bir kent olması. Her sokağı, her binası planlanmış, tasarlanmış... Pırıl pırıl eski yapılarla çağdaş mimarinin görkemli/görkemsiz örnekleri bir arada. Biraz dikkatle baktığınızda, en sıradan binada bile tasarlanmış bir şeyler görmeniz mümkün. Ne de olsa başlı başına bir mimarlık efsanesi Antoni Gaudi’nin izlerini her yerde hissettiğiniz bir kent burası. İşte bu yüzden, bir İngiliz şirketi tarafından düzenlenmesine karşın Dünya Mimarlık Festivali (WAF) için Barcelona seçilmişti.

İngiltere kökenli Architectural Review ve Architects’ Journal gibi mimarlık yayınlarının da sahibi EMAP tarafından ilk kez düzenlenen festival, temelde son bir iki yıl içinde tamamlanmış yapıların kalabalık bir jüri tarafından değerlendirilerek ödüllendirilmesi üzerine kurulu. 22-24 Ekim tarihlerinde Barcelona’daki devasa uluslararası kongre merkezi CCIB’de yapılan festivalde 63 ülkeden toplam 722 proje yarıştı.

17 ayrı kategoride başvuran tüm projelerin yer aldığı dev sergide, Türkiye’den de 12 mimarlık ofisinin birçok projesi vardı: Tabanlıoğlu Mimarlık (Levent Loft ve Ankara DMC yapıları), Emre Arolat Mimarlık (Maximum Evler, Kemerlife Evleri, Santralistanbul ve İpekyol Fabrikası), Egeli Mimarlık (Olive Green Evleri), MARS Mimarlık (Süngü Apartmanı), Dizayn Yapı (G1 Housing), Cafer Bozkurt Mimarlık (Süreyya Operası Restorasyonu ve Merinos Park), Nevzat Sayın Mimarlık (Santralistanbul ve Umur Matbaası Binası), Uras Dilekçi Mimarlık (Prestige Mall), Öncüoğlu Mimarlık (365 Alışveriş Merkezi, Ada Alışveriş Merkezi, Cepa Alışveriş Merkezi, Teraspark Alışveriş Merkezi), Özsoy Mimarlık (L Binası), Tektonika Mimarlık (ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yurt Binası), Geomim Mimarlık (Akaretler Sıra Evler ve W Oteli), K Mimarlık (Gemlik Vergi Binası).

Jürisinde Süha Özkan ve Doğan Hasol’un da olduğu yarışmada ön elemeyi Türkiye’den sadece iki proje geçebildi: Üretim kategorisinde Emre Arolat Mimarlık’ın İpekyol Tekstil Fabrikası projesi, alışveriş kategorisinde ise Uras Dilekçi’nin Prestige Alışveriş Merkezi. Ancak festivalden Türkiye’ye ödül çıkmadı. Charles Jencks, Suha Özkan, Robert Stern, Richard Burdett ve Cecil Balmond’dan oluşan süper jüri kategori birincileri arasından İrlanda kökenli Grafton Architects’in Milano’daki Luigi Bocconi Üniversite binasına ‘yılın binası’ ödülünü verdi.

Festivalin Türkiye adına kazananı Kaleseramik oldu. Mimarlar tarafından önerilen süper ürünlerin de sergilendiği Dünya Mimarlık Festivali’ne Türkiye’den tek üretici firma katıldı: Çanakkale Seramik&Kalebodur. Kale’nin standında Türk mimarların önerisi üzerine Kaleseramik tarafından üretilen ünlü tasarımcı Can Yalman’ın tasarladığı Reptile koleksiyonu, porselen özellikli klinker ve yapı sektöründe çığır açan eğilip bükülebilen seramik Kalesinterflex ürünü sergilendi. Kale grubu ayrıca, mimarlık dünyasının profesyonellerine yönelik böylesi bir festivalde dünyadan yer alan tek seramik üreticisi firma olmanın ayrıcalığını yaşadı.

Kale’den yenilikçi ürünler

Kaleseramik’in ürettiği duvar karosu Reptile, ilhamını yılanların ve timsahların pullarla kaplı derilerinden alıyor. Birçok ödül kazanan Reptile’da Can Yalman, ayrıca Türkiye’nin binaları tekrarlayan geometrik desenlerle, seramikle ve çakıllarla kaplama geleneğini de hatırlatıyor. Farklı tasarım ve renk seçeneklerinde ürettiği klinker ise yapı sektörünün trendi yükselen bir ürün. Muadili sayılabilecek kiremit ürünlere nazaran, granül yapısı daha ince, yüksek derecede pişen klinker, doğal seramik malzemeden yapılıyor.

Festivalde sergilenen bir diğer Kaleseramik ürünü son yılların en heyecan verici yapı endüstrisi ürünlerinden Kalesinterflex. Dünyanın esneyebilen ‘en hafif, en ince ve en büyük boyutlu’ granit seramiği olan Kalesinterflex, seramik üretiminde gelinen en son noktayı ifade ediyor. Kalesinterflex, çok hafif bir ürün olarak dikkati çekiyor, böylece binaların yüklerini de hafifletiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarligin-baskenti-barcelona_64429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!