Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın ARALIK Sayısı Çıktı!

YAPI Dergisi'nin Aralık sayısında, Archiprix Türkiye 2006'nın ödüllü projeleri, Viyana'nın mimari katmanlarına ilişkin özel bir dosya ve Mercedes - Benz Müzesi projesi dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın ARALIK Sayısı Çıktı!

b>YAPI Dergisi'nin Aralık sayısında, Archiprix Türkiye 2006'nın ödüllü projeleri, Viyana'nın mimari katmanlarına ilişkin özel bir dosya ve Mercedes - Benz Müzesi projesi dikkat çekiyor. Dergide ayrıca "Avrupa Akdeniz Projesi" ve 1920'li yıllarda Rus avangard sanatının ustalarından biri olan Aleksandr Rodçenko'nun mimari fotoğrafları geniş yer buluyor.

Archiprix Türkiye 2006
Bu yıl 11. kez gerçekleştirilen ve Türkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlenen "Archiprix-Türkiye 2006" sonuçları belli oldu. Jüri, Archiprix 2006 Türkiye'yi bir yarışmadan çok bir proje seçkisi olarak değerlendirdi. YAPI Dergisi'nin 301. sayısının sayfaları arasında ilk üç projeyle, mansiyon ve teşvik ödülleri alan projelerin ayrıntılı tanıtımını bulabilirsiniz.

Mercedes - Benz Müzesi
YAPI Dergisi'nin Aralık sayısında Sttutgart'taki Mercedes-Benz Müzesi, projenin tasarım ve uygulamasını gerçekleştiren UN Studio ortaklarından Ben Van Berkel ve Caroline Bos'un kaleme aldığı mimari proje raporu ve Sinan Özgen'in "Mercedes-Benz Müzesi ve Koleksiyonu" başlıklı makalesiyle tanıtılıyor.

Viyana'nın Mimari Katmanları
"Viyana'nın mimari katmanları" ana başlığı hem İhsan Bilgin'in "Modernin Veçheleri: Viyana" adlı makalesini hem de onu izleyen Günkut Akın'ın "Semper Deposu" yazısını kucaklıyor. İki makale de Bilgi Mimarlık yüksek lisans programı dahilinde Viyana'ya yapılan araştırma amaçlı gezinin sonucunda YAPI Dergisi için kaleme alındı.

Korumada Farklı Boyutlar
Tasarım ve uygulaması PLAN A Mimarlık; Elif Özdemir'e ait olan yüz yıllık geçmişe sahip bir İstanbul apartmanının otele dönüştürülme sürecinde koruma ana fikri; İstanbul'un farklı kültürel zenginliklerini mimari ve dekorasyon bağlamında bir arada gerçekleştirme niyeti üzerine kurulmuş.

Çekim Merkezi Yaratmak
"Avrupa Akdeniz Projesi", Barselona protokolü çerçevesinde 12 Akdeniz ülkesi ve Avrupa Birliği tarafından kabul edilen "Gelişim Bölgesi" içinde yer alan Marsilya'nın metropol olmasına yönelik önceliğe ve ulusal öneme sahip çalışmalarından biri. Proje, Tolga Akbulut ve Dilek Ekşi Akbulut'un kaleminden anlatılıyor.

Rodçenko ve Mimari Fotoğraf
1920'li yıllarda Rus avangard sanatının ustalarından biri olan Aleksandr Rodçenko, çokyönlü bir sanatçıydı. Ressam ve afiş, kitap ve sahne dekorları tasarlayan bir grafik tasarımcı olan Aleksandr Rodçenko, 20. yüzyılın mimari fotoğrafçılığının reformcularından biri sayılır. İstanbul Fotoğraf Bienali kapsamında düzenlenen Rodçenko sergisinin küratörü ve Rodçenko'nun torunu Alexandr Lavrantiev, Rodçenko'nun mimari fotoğrafçılığını anlatıyor.

Ayrıca;

- Dönüşebilir Malzemeler; Chris Lefteri
- Tasarımı Anlamak ve Anlatmak; Nigan Bayazıt
- Kinetik Rüzgar Heykelleri; Gökçen Firdevs Yücel

YAPI Aralık sayısında.........

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-aralik-sayisi-cikti_49910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!