Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Haziran Sayısı Çıktı

Yapı Dergisi Haziran sayısında, özel olarak yapılmış Defne Koz, Eric Owen Moss ve Doğan Kuban söyleşileri dikkat çekiyor. Dergide ayrıca Türkiye’den ve Dünyadan projeler, uygulamalar ve çeşitli konulara ilişkin makaleler geniş yer buluyor.

yapi.com.tr
Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Haziran Sayısı Çıktı

b>Yapı Dergisi Haziran sayısında, özel olarak yapılmış Defne Koz, Eric Owen Moss ve Doğan Kuban söyleşileri dikkat çekiyor. Dergide ayrıca Türkiye’den ve Dünyadan projeler, uygulamalar ve çeşitli konulara ilişkin makaleler geniş yer buluyor.

NAMA’da Ateşböcekleri
Yapı Dergisi’nin Mayıs sayısında mimari tasarımını Steven Holl ve Chris McVoy’un yaptığı Nelson Atkins Sanat Müzesi yenilemesi kapsamında yapılan ek binalar, ışık üreten beş adet merceği andırıyor.

Türkiye’den Proje ve Uygulama Örnekleri
Yapı Dergisi’nin 306. sayısındaki projelerden biri Cafer Bozkurt’un tasarladığı Bursa Merinos Kültür Merkezi. 270.000 m2 alana yerleşen Merinos Kültür Merkezi ve Parkı Projesi’nde yaklaşık 210.00 m2’lik yeşil alan, kentin ve yakın çevresinin gereksinimine dönük biçimde park olarak yeniden düzenlenmiş.
Bir başka projeyse UMO Mimarlık’ın tasarımı olan Türkmenistan Sağlık Bakanlığı Binası. Tüp içinde tüp statik prensibine göre çözülen yapıda katlar, yukarı yükseldikçe azaltılarak binaya heykelsi bir görünüm kazandırılmış.

Fethiye Üzümlü’deki Hafta Sonu Evi projesi’nin tasarımı ise Özgür Ediz’e ait. Yapı, çizgisel bir duvara yaslanan mekânlardan oluşur. Böylece bütün mekânlar saydam olarak tasarlanan yüzeyleriyle güneye ve orman manzarasına bakıyorlar.

Dünyadan İçmimari Tasarım Projeleri
Mecanoo Architecten’in ödüllü tasarımı Sahne Sanatları Merkezi konser salonu, opera evi, açık ve kapalı tiyatro salonlarıyla, inşası tamamlandığında Tayvan’ın en büyük tiyatro kompleksi olacak.

Red Bull projesiyse Jump Studios’un yaptığı bir içmimari tasarımı. Merkezde bütün mekânlar, kıvrılarak dolaşan karbon-fiber bir hatla birbirine dikilmiş gibi görünüyor.

Rastlantılar Zinciri: Mekân
YEM’in konuğu olarak gelen Eric Owen Moss, Dupont sponsorluğunda, Yapı/Turkeybuild 2007 İstanbul Fuarı’nda ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde verdiği konferanslarda, mimarlık dünyasındaki son gelişmeleri projeleri paralelinde anlattı.

Osmanlı Mimarisi için bir Başyapıt
Sanat Tarihçisi Ayla Ödekan, Doğan Kuban’la Mayıs ayı başında çıkan “Osmanlı Mimarisi” adlı kitabı üzerine söyleşi yaptı.

Kültürlerarası Tasarım
Farklı kültürlerden beslenerek tasarım yaşantısını yürüten Defne Koz, Mimar Yunus Aran anısına düzenlenen 28. birlikteliğin konuğuydu. Yapı Dergisi’nin Mayıs sayısında, Defne Koz’la bu sunumun devamı niteliğinde yapılmış bir söyleşi yer alıyor.

Zümrüd-ü Anka’nın 50 Yılı
Ali Teoman Germaner’in 1957-2007 yıllarını kapsayan retrospektif sergisi, çeşitli dönemler içinde gelişen sanat yaşamını gözler önüne seriyor.

Ayrıca;
- Mimarlığın Öznesi ve Nesnesi: İnsan; Sümer Gürel,
- Space Syntax; Ayşe Sema Kubat, Yasemin İnce Güney, Özlem Özer, Bahar Beşer
- Bir Kamusal Buluşma Noktası; Nilüfer Sağlar Onay, Ayşe Hilal Uğurlu
- Sinan ve Kırkçeşme Tesisleri; Şinasi Acar

Yapı Haziran sayısında.

www.yapidergisi.com

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-haziran-sayisi-cikti_54484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!