Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi Yapı'nın Mayıs Sayısı Çıktı!

Yapı Dergisi, Mayıs sayısında özel bir "Uluslararası Yapı 2007 Fuar Eki" verdi. Ekte fuar katılımcılarına ilişkin bilgiler, yeni ürün tanıtımları ve fuar süresince izlenebilecek etkinliklerin tanıtımları yer aldı.

yapi.com.tr
Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi Yapı'nın Mayıs Sayısı Çıktı!

b>Yapı Dergisi, Mayıs sayısında özel bir "Uluslararası Yapı 2007 Fuar Eki" verdi. Ekte fuar katılımcılarına ilişkin bilgiler, yeni ürün tanıtımları ve fuar süresince izlenebilecek etkinliklerin tanıtımları yer aldı. Derginin Mayıs sayısı Türkiye'den ve dünyadan projeleri, uygulamaları ve çeşitli konulara ilişkin makaleleri kapsayan zengin içeriğiyle dikkat çekiyor.

Zaha Hadid'den Abu Dabi'de Sahne Sanatları Merkezi
Yapı Dergisi'nin Mayıs sayısında mimari tasarımını Zaha Hadid ve Patrik Schumacher'in birlikte yaptığı Abu Dabi'deki Sahne Sanatları Merkezi geniş yer alıyor. Merkez, organik mimarlığın ulaştığı son noktayı sergileyerek denize doğru filizleniyor.

Türkiye'den Proje ve Uygulama Örnekleri
Yapı Dergisi'nin 306. sayısındaki projelerden biri Umur Erkman ve Uğur Erkman'ın tasarladığı İstanbul'daki Bakırköy Adalet Sarayı. Yapının ağırbaşlı, vakur ve hattâ çatık kaşlı imajı, kesin bitmiş bir geometri, kalıcı yapı malzemesi ve belli ölçüde vurgulanmış bir anıtsallıkla sağlanmış.

Bir başka projeyse Bektaş Mimarlık'ın tasarımı olan Halil Bektaş İköğetim Okulu. Sıkışık kent merkezinde olduğu için zorlu bir tasarım olan Halil Bektaş İlköğretim Okulu, çocukların bu sıkışıklığı yapı içinde en az algılamaları temeli üzerine kurgulanmış.

Dünyadan Yenileme ve İçmimari Tasarım Projeleri
Genç mimar Chad Oppenheim'ın tasarımını yaptığı ve aynı zamanda kendi evi olan Florida'daki Villa Allegra, yaşamın sunduğu zevkleri en üst düzeye çıkarmak üzerine kurulu bir tasarım anlayışını yansıtıyor.

Termal SPA Merkezi projesiyse İngiltere'deki eski bir Roma Hamamı'nın yenilenmesi üzerine kurulu. Yüksek teknoloji ürünü yapıların mimarı Grimshaw, yeni SPA merkeziyle, ılıcalarıyla ünlü tarihi Bath kentine yeniden yaşam veriyor.

Ödüllü Fuar Standı Tasarımları
Demirden Design'ın tasarladığı Nokia ve Kütahya Seramik fuar standları 2007 "red-dot" Uluslararası Tasarım ödüllerinin "ürün tasarımı" kategorisinde birer ödül aldı. Projeler, derginin 306. sayısında ayrıntılı olarak yer alıyor.

"Düşünce Adamı ve Mimar" Turgut Cansever
"Ağa Han" ödülünü üç kez alan tek mimar olan Turgut Cansever'in entelektüel ve mimari serüveni, "Turgut Cansever: Düşünce Adamı ve Mimar" başlıklı sergiler kapsamında, bir kitap ve çeşitli etkinliklerle irdeleniyor.

Clemens Holzmeister'in Türkiye Yılları
YAPI Dergisinin Mayıs sayısında, Clemens Holzmeister'in 1960'lı yıllarda yazdığı Türkiye Yıllarını anlatan yazısıyla birlikte Mesut Ilgım'a yazdığı iki mektubu, gönderdiği eskizi ve Cengiz Bektaş'ın Holzmeister üzerine kaleme aldığı bir makaleye yer veriliyor.

Su Kıyısında Gelişen Mimarlık
Vedat Tokyay yazısında Amsterdam Doğu Liman Bölgesi deneyimi sonucunda su ile mimarlık ve insan arasındaki ilişkinin evrensel yapısını ve nedenselliklerini sorguluyor.

Ayrıca;
- Gösteri Bahçeleri; Gökçen Firdevs Yücel,
- Mekânın Yaya Hızına Etkisi; K. Mert Çubukçu, İbrahim Akgül
- Tasarım - İşlev - Teknoloji; Ayşe N. Erek
- Doğal Zihin - Öz Yaratı; Gülseli İnal

YAPI Mayıs sayısında.........

www.yapidergisi.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-mayis-sayisi-cikti_53775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!