Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık Müzesi’nde Yeni Sergi: Türk Yüksek Mimarlar Birliği 1940 Üyeleri

www.mimarlikmuzesi.org adresinde Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi, yeni sergisini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

yapi.com.tr
Mimarlık Müzesi’nde Yeni Sergi: Türk Yüksek Mimarlar Birliği 1940 Üyeleri

a href="http://www.mimarlikmuzesi.org" target="_parent" target="_blank"> www.mimarlikmuzesi.org adresinde, Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi, yeni sergisini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Mimarlık Müzesi yeni sergisinde 1940 tarihinde basılan “Türk Yüksek Mimarlar Birliği Azaları ve Yüksek Mimarlık Mesleği ile Alakadar Mevzuat” adlı kitapçığın sayfalarını çeviriyor.

Erken Cumhuriyet Dönemi mimarlarının en büyük sorunlarından biri olan "tanıtım" amacını taşıyan bu kitapçıkta “Türk Yüksek Mimarlar Birliği Nizamnamesi”, 28 Haziran 1938 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun”, “Mimar Ücretleri Tarife ve Talimatnamesi” gibi bilgilerin yanısıra mimarların fotoğrafları ve mezuniyet tarihleri ile adreslerine de yer verilmiş.

Şevki Balmumcu’nun kitapçığın önsözünde belirttiği gibi, bizler de “Ellerinize tevdi ettiğimiz bu küçük eserle sizlere” dönemin “Türk Yüksek Mimarlarını, onlara ait kanun ve nizamları ve hangi şartlar içinde çalışmakta olduklarını tanıtmak ve anlatmak istiyoruz”.

Sanal Mimarlık Müzesi
www.mimarlikmuzesi.org adresinde Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi, Türkiye’de yıllardır gündemde olan ancak bir türlü yaşama geçirilemeyen gerçek Mimarlık Müzesi’nin bir anlamda ilk adımını oluşturuyor.
Mimarlık Müzesi’nde Türk ve dünya mimarlık mirasını oluşturan, ulaşılabilir her türlü belge ve tanıklık derleniyor. Çeşitli kişi ve kurumların arşivlerinde saklanan belgeler gün ışığına çıkarılıp internet ortamında incelenebilir hale getiriliyor. Böylece kapsamlı bir envanter oluşmasına, araştırmacılar için değerli bir referans kaynağı yaratılmasına çalışılıyor.

Müzede yer alan bütün bilgi ve belgeler dijital kayıt biçiminde saklanarak mimarlık tarihi açısından çok değerli bir dijital arşiv oluşturulması amaçlanıyor.
www.archmuseum.org adresinde İngilizce yayına da başlayan Mimarlık Müzesi, Türk mimarlığının yurtdışında tanınması, Türk mimarlığı ile uluslararası mimarlığın kesiştiği noktaların ortaya konması gibi bir işlev de yükleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-muzesinde-yeni-sergi-turk-yuksek-mimarlar-birligi-1940-uyeleri_49947.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!