Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MINIATURK 15 Mart’ta Açılıyor

Sütlüce’de 30 Haziran 2001’de temeli atılan ve içinde Türkiye ve yurtdışından seçilmiş mimari eserlerin maketlerinin yer alacağı Mini Türkiye Parkı (M

NTV-MSNBC
MINIATURK 15 Mart’ta Açılıyor

ütlüce’de 30 Haziran 2001’de temeli atılan ve içinde Türkiye ve yurtdışından seçilmiş mimari eserlerin maketlerinin yer alacağı Mini Türkiye Parkı (MINIATURK), 15 Mart 2003 tarihinde ziyaretçilere açılacak.
Kültür A.Ş Genel Müdürü Cengiz Özdemir, Haliç kıyısında 15 bin metrekare maket, 40 bin metrekare açık, 3 bin 500 metrekare kapalı alan ile 2 bin metrekare havuz ve su yolu olmak üzere toplam 60 dönüm alan üzerine inşa edilen Mini Türkiye Parkı’nın tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.
Aralarında Galata Kulesi, Kız Kulesi, Süleymaniye Camii, Selimiye Camii, Ayasofya Müzesi, Anıtkabir, Mescid’i Aksa, Kubbet-üs Sahra, Dolmabahçe Sarayı, Ecyad Kalesi, Hicaz Demiryolu, Mostar Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Topkapı Sarayı, Aya İrini Kilisesi, Mevlana Türbesi, TBMM binası, Çifte Minerali Medrese, Sümela Manastırı, Meryem Ana Kilisesi, Artemis Tapınağı, Zeus Sunağı, 34 metre uzunluğunda İstanbul surları ve Atatürk Olimpiyat Stadı gibi eserlerin maketlerinin yer alacağını belirten Kültür A.Ş Genel Müdürü Cengiz Özdemir, “Çok olağanüstü bir gelişme olmadığı sürece 15 Mart 2003 tarihinde MINIATURK, ziyaretçileriyle buluşacak” dedi.

“TÜRKİYE PROJESİ”
Öztürk, Mini Türkiye Parkı’nın (MINIATURK) dünyadaki benzerlerinden çok daha kısa süre içinde bitirildiğine dikkati çekti. Maketlerin 3’ü yabancı 13 firma tarafından üretildiğini, Almanya’da Ayasofya, Belçika’da Sadullah Paşa Yalısı ve İsrail’de de Kudüs Şehir Surları, Kubbet-üs Sahra ve Mescit-i Aksa’nın üretildiğini belirten Öztürk, 88 eserin Mart’taki açılışta yer alacağını, 105 eserin ise Nisan sonunda bitmiş olacağını söyledi.
Öztürk, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Doç. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un eser seçiminde kendilerine danışmanlık yaptığını ve Mini Türkiye Parkı’nın önümüzdeki dönemde farklı eserlerle büyümeye devam edeceğini belirterek, şöyle dedi: “Ama bu sayı 400’ü aşmayacak. Hedefimiz Türkiye coğrafyasında her ilden en azından bir eserin burada olması. Bu konuda hiçbir önyargımız yok. Türkiye her şeyiyle çok güzel bir birlikteliği temsil eden bir ülke. O anlamda MINIATURK de bir Türkiye projesi. Türkiye’nin sahip olduğu değerlerin tamamını bir bütün olarak sergileyen ve turizmde İstanbul’u markalaştırma çalışmasına da katkı sağlayacak bir kültür turizmi projesi.”

“EMIT FUARI’NIN TANITIM ÜRÜNÜ MINIATURK”
Öztürk, 3-6 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da TÜYAP’ta yapılacak olan EMIT Turizm Fuarı’nın tanıtım galasının da MINIATURK’te yapılacağını belirterek, “Fuarın Türkiye açısından en önemli ürünü MINIATURK olacak” dedi. Toplam 15 trilyon liraya malolacak parkın Kültür A.Ş için kar merkezi olacağını ifade eden Öztürk, gişe gelirleri, sponsorluk ve işletmeden elde edilecek gelirlerle hem yatırım maliyetine, hem de Kültür A.Ş’nin diğer faaliyetlerine kaynak üretileceğini söyledi.

11 FİRMA ESER SPONSORU
Öztürk, MINIATURK’te sponsorluk uygulamasını başlattıklarını da belirterek, “kurumsal”, “imtiyaz” ve “eser” sponsoru olmak için firmaların kendilerine başvurabileceklerini bildirdi. Kurumsal sponsorluk için 2 milyon dolar, eser sponsorluğu için de 4 ayrı kategori belirlendiğini ve buna göre özel eser sponsorluğunun 250 bin, A grubu eser sponsorluğunun 100, B grubu eser sponsorluğunun 60, C grubu eser sponsorluğunun da 30 bin dolar olduğunu bildiren Öztürk, bugüne kadar 11 firmanın eser sponsorluğunu üstlendiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/miniaturk-15-martta-aciliyor_3322.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!