Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Minibüsçülerden Radikal Karar: Araç Kiralama Devri Sona Eriyor

TEM yolunda 13 kişinin ölümüyle tekrar gündeme gelen İstanbul'daki minibüs taşımacılığıyla ilgili radikal kararlar alınıyor. Konuyla ilgili ilk köklü kararı minibüsçülerin kendisi aldı. Aylık 3 bin 500-7 bin lira arasında rayiçle gerçekleşen kiralama işlemi artık yapılamayacak. Kira ücretini çıkarabilmek için her türlü trafik kuralını hiçe sayma

Zaman Gazetesi
Minibüsçülerden Radikal Karar: Araç Kiralama Devri Sona Eriyor

İstanbul'da 12 Eylül günü meydana gelen ve 13 kişinin hayatını kaybettiği minibüs ve tanker kazasının ardından minibüsçüler odası ilk radikal kararı aldı. TEM İkitelli mevkiinde Fuat Barın'ın kiralayarak kullandığı yolcu minibüsü ile Adem Gildan idaresindeki su tankeri çarpışmıştı. Minibüsün başta kırmızı ışık ihlali, hız limiti ve aşırı yolcu almasının yanında dikkatlerden kaçan bir özelliği daha bulunuyor. Fuat Barın'ın kullandığı minibüs hattı kendisine ait değil. Barın'ın kullandığı araç, plaka sahibinden günlük ortalama 100-250 TL arasında değişen ücretlerle kiralanan binlerce minibüsten yalnızca biri. Kent genelinde 137 hatta hizmet veren minibüsçülerin en büyük problemi kiralama usulü. İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz önderliğinde toplanan 28 oda başkanı kent genelinde uygulanan minibüs kiralama devrine son veriyor.

Birlik yaptığı toplantıda 28 oda başkanının da yaptığı teklifi kabul ederek İstanbul genelinde hizmet veren minibüslerde kiralama devrinin bitirilmesine karar verdi. 28 oda başkanı bu konuda görevlendirildi. Başkanlar odalarına bağlı minibüslerin çalışma esasları ile ilgili proje geliştirecek. Bu çalışmanın ardından kiralama usulü ile çalışan esnaf ilk etapta uyarılacak ve kiralık işlemine son verilmesi istenecek. Kiralama işlemini feshetmeyen esnafın para cezasından plakasının iptaline kadar maddi olarak milyonlarca lirayı bulan cezalar kesilecek. Kent genelinde 2 binin üzerindeki minibüsün kiralık olarak çalışması kangren haline gelen bu durumdan başta minibüsçü esnafı olmak üzere herkes rahatsız. Kent genelinde minibüsler hattın yolcu durumuna göre aylık ortalama 3 bin 500-7 bin lira arasında kiralanıyor. Kiralama işlemi şoför ve mal sahibinin kendi aralarında yaptığı kontratlarla belirleniyor. Minibüsçü esnafı kent genelindeki olumsuz imajlarındaki en büyük nedenini kiralama usulüne bağlıyor. Trafikte herhangi bir cezai işlem veya kaza olduğunda sorumlu olarak araç sahibi gösteriliyor. Bu nedenle kiralama usulü çalışan birçok şoför kurallara riayet etme konusunda titiz davranmıyor.

137 hatta 6 bin 237 minibüs çalışıyor

İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz İstanbul genelinde 137 hatta hizmet veren 6 bin 237 minibüsün bağlı bulunduğu oda başkanları ile olağanüstü toplantı kararı aldı. Bakırköy'deki İSTESOB Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda 12 Eylül'de yaşanan kazanın ardından minibüsçü esnafının neler yapması gerektiği konuşuldu. İstanbul'da günde 1 milyona yakın yolcu taşıyan minibüslerin yok olmaması için mücadele ettiklerini belirten İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz şöyle konuştu: "12 Eylül'de yaşadığımız kaza bizi derinden üzmüştür. Kusurumuzun farkındayız. Büyükşehir Belediyesi temsilcileri ile görüşüyoruz. Bölge bölge eğitim yapılacak. Şoförlerimize psikolojik eğitim verilmeli. Minibüs esnafı olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz.".

Minibüsçü esnafının kaliteli hizmet verebilmesi için yapılması gerekenleri bir rapor haline getirerek birlik toplantısına sunan Bahçelievler Minibüs Esnaf Odası Başkanı Halit Yılmaz şöyle konuştu: "Yaptığımız araştırmada vatandaşımız yavaş hareket etme, ayakta aşırı yolcu alma, şoförün kaba davranışlarından şikayetçi. Duraklarda kiralama işlemine son vermeliyiz. Minibüsünü kiraya veren kişinin gerekirse plakası iptal edilmeli."

Toplantıda tek tek söz alan 28 oda başkanı sektörün düzene girmesi için yapılması gereken çalışmaları şu şekilde sıraladı: "Şoför esnafı kayıt altına alınmalı, eğitim verilmeli, her yıl denetlenmeli, kiralama usulü tamamen ortadan kaldırılmalı, cebinde ehliyeti olan direksiyon başına geçmemeli, sürücülere 5 yıl deneyim şartı getirilmeli, şoförlerin esnaf odasına kaydı gerçekleşmeli, ticaret kayıt belgesi ve şoförlerin tanıtım kartı olmalı."

Bu arada İSTESOB, 39 ilçede hizmet veren minibüs esnafına dağıtılmak üzere 'Şoför kardeşim can taşıdığını unutma' başlıklı 15 bin broşür hazırladı.

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/minibusculerden-radikal-karar-arac-kiralama-devri-sona-eriyor_82688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!