Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Minibüsler Kalkıyor mu?

Yeni Karayolları Kanunu toplu taşımada devrim yapacak Minibüs ifadesi yasadan çıkarıldı, yerine otobüs konuldu. Takvim gazetesinin haberine göre; başta İstanbul olmak üzere birçok kentte toplu taşıma sisteminin en önemli unsurları arasında yer alan minibüsün tarifi yeni hazırlanan Karayolları Kanunu'ndan çıkartıldı. Kanuna 25 kişilik midibüs tabir

Sabah Gazetesi
Minibüsler Kalkıyor mu?

Yeni Karayolları Kanunu toplu taşımada devrim yapacak Minibüs ifadesi yasadan çıkarıldı, yerine otobüs konuldu.

Tüm kurallar sil baştan

Takvim gazetesinin haberine göre; başta İstanbul olmak üzere birçok kentte toplu taşıma sisteminin en önemli unsurları arasında yer alan minibüsün tarifi yeni hazırlanan Karayolları Kanunu'ndan çıkartıldı. Kanuna 25 kişilik midibüs tabir edilen küçük otobüslerin tanımı eklendi.

Odalar biraraya geliyor

Bu gelişme binlerce minibüsçünün gözünü korkuttu. Şoför odaları başkanları bugün Ankara'da Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu bünyesinde toplanacak. Alınacak kararlardan sonra hükümet nezdinde girişimde bulunulması bekleniyor.

Yasadaki yeni tanım

Otobüs: Yapısı itibarıyla sürücüsü dahil 9'dan fazla oturma yeri olan ve insan taşımak içini mal edilmiş olan motorlu araçtır. Bunlardan azami yüklü ağırlığı 5 bin kiloyu aşmayanlar M2, azami yüklü ağırlığı 5 bin kiloyu aşanlar M3 sınıfıdır.

Minibüsün adı yok

Karayolları Kanunu değişiklik taslağında minibüs tarifi çıkarıldı yerine otobüs geldi. Esnafı 'minibüsler kaldırılacak' korkusu sardı.

İstanbul'da belli hatlarda raylı sistem ve metrobüs dolayısıyla kaldırılan minibüslerin, ülke genelinde tamamen trafikten çıkarılacağı iddia ediliyor. Minibüsçü esnafının büyük tepkisine yol açan konu, Karayolları Trafik Kanunu'nun değişen haliyle ortaya çıktı. Hazırlanan taslakta minibüsün tarifi bulunmuyor. Kanunda minibüsten hiç bahsedilemezken, bunun yerine 25 kişilik midibüs tabir edilen küçük otobüsler yer aldı.

Esnaf korkuyor

Söz konusu taslak kanunlaştığında, minibüsler de bu tarif gereği otobüs kavramının içine alınmış olacak. Gerek kişisel, gerekse servis olarak kullanılan minibüslerin yanında özellikle büyükşehirlerde hatlı olarak çalışan minibüslerin akıbeti de bu taslak ile meçhul hale geliyor. Halen yürürlükte olan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda minibüslerin açık bir tarifi bulunuyor. Değişiklikle küçük otobüs şekline gelecek minibüslerin yolcu taşımacılığı yapması zora girmiş olacak. Onbinlerce esnaf işini kaybetme korkusu yaşıyor.

Minibüs yerine otobüs

Taslağın değişmesini isteyen odalar da tepkilerini dile getirmeye başladı. Oda başkanları, bu değişiklik ile minibüslerin yerine otobüsün konulacağını öne sürüyor. Başkanlar, "Bu yeni tanımlama ile 2 ya da 3 minibüs yerine bir otobüs konulabilmesinin önü açılıyor. Böylece minibüsler kaldırılarak, otobüsler hatlara yerleştirilecek" diyor.

Başkanlar toplanıyor

Söz konusu taslağın duyulmasının ardından, Türkiye'deki şoför odası başkanları bugün Ankara'da toplanma kararı aldı. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nda (TŞOF) toplanacak olan başkanlar, hükümet nezdinde girişimlerde bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/minibusler-kalkiyor-mu_65142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!