Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mısır, 18 Milyar Dolarlık Projelerde Türk Müteahhitlerin de Yer Almasını İstiyor

Türkiye ile 2,5 milyar dolar ticaret hacmi bulunan Mısır'dan Türk müteahhitlere önemli bir çağrı geldi. Ülkenin Yatırım Bakanı Mahmut Muhiddin, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a "TOKİ benzeri kurumlarınızın tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Ülkemdeki 18 milyar dolarlık 48 müteahhitlik hizmetinde siz de yer alın." teklifini iletti.

Zaman Gazetesi
Mısır, 18 Milyar Dolarlık Projelerde Türk Müteahhitlerin de Yer Almasını İstiyor

Türkiye'nin yürüttüğü 'komşularla sıfır problem' politikası ekonomik alanda da meyvelerini veriyor. Suriye ile vizenin kaldırılması ve Ermenistan ile protokol imzalanmasının ardından, bölgedeki diğer ülkelerle de ilişkiler gelişiyor. Türkiye ile 2,5 milyar dolar ticaret hacmi bulunan Mısır'dan Türk müteahhitlere önemli bir çağrı geldi. Ülkenin Yatırım Bakanı Mahmut Muhiddin, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a "TOKİ benzeri kurumlarınızın tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Ülkemdeki 18 milyar dolarlık 48 müteahhitlik hizmetinde siz de yer alın." teklifini iletti.

Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Çağlayan, MÜSİAD'ın davetlisi olarak gittiği Mısır'ın başkenti Kahire'de gazetecilere Türkiye'nin komşularla ekonomik ve siyasî ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye ile Ermenistan arasında yapılan ortak mutabakatın bölge için sevindirici olduğunu belirten Çağlayan, Azerbaycan ile Karabağ meselesi halledilmeden Ermenistan sınırının açılmasının söz konusu olmayacağını ifade etti. Türkiye'nin, dış politikasını barışçıl ve sorunların çözümüne yönelik yürüttüğünü ifade eden Çağlayan, "Ekonomik ilişkilerimizi geliştirme noktasında yoğun çaba sarf ediyoruz. Suriye ile çatışma çıkabilecek düzeye gelmiştik. Şükürler olsun bu ülkeyle vizeyi kaldırdık." diye konuştu. Irak ile yürütülen işbirliğine de dikkat çeken Çağlayan, Türkiye'nin bölgesindeki ülkelerle ekonomik işbirliğinden ziyade ekonomik entegrasyonu sağlamaya çalıştığını kaydetti.

Bakan Çağlayan, "Bu kapsamda İran ile ortak bir serbest bölge kurma çalışmaları sürüyor. Ayrıca diğer komşu ülkelerle de bu yönde çalışmalar var. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Türkiye'ye geldiğinde anlaşılan konulardan biri buydu. Romanya ve Suriye ile bitiyor. Bu yolla komşu ülkelere yaptığımız ihracat 7 yılda 7 kata yakın artış gösterdi." dedi. Mısır'daki temasları hakkında da bilgi veren Çağlayan, Mısır'da yatırımlardan sorumlu bakanın kendisine altyapı yatırımlarıyla ilgili bir dosya sunduğunu, iskan bakanının da 500 bin konut yapılacağını belirttiğini açıkladı. Dosyada demiryolu, liman yapımı, işletmeciliği, su arıtma tesisi, yol inşası gibi toplam 18 milyar dolarlık 48 proje bulunduğunu vurgulayan Çağlayan, şöyle konuştu: "Mısırlı bakanın, 'Türk firmalarıyla görüşelim, konuşalım, bu ihalelere girsin' dediği ihaleler bunlar. Türkiye'nin daveti üzerine 27 Ekim'de Mısır'dan bir teknik heyet Ankara'ya gelecek. İlgili kurumlarımızla bunun altyapısını yapacaklar."

İKT'de tercihli ticaret bölgesi

Bakan Çağlayan, İstanbul'da 5-7 Kasım tarihlerinde yapılacak İslam Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısına kadar 10. ülkeyi aradıklarını ifade etti. Çağlayan, tercihli ticaret sisteminin Müslüman ülkeler arasında ticaretin artırılmasına katkı sağlayacağını dile getirdi. Çağlayan, şu bilgileri verdi: "Biri ben şu alanda, biri bu alanda serbest bırakıyorum diyecek, diğeri ben şu kadar süreye geçişi öngörüyorum diyecek. AB'nin benzeri olmasa bile İslam Konferansı Teşkilatı içindeki ülkeler arasında tercihli ticaret sistemi oluştuğu zaman bu çıkacak ve İKT 1,5 milyarlık nüfus ve yüzde 28'lik kara parçası, kendi içindeki ticareti artıracak, tek bir ekonomik ortak alan ortaya çıkacak." Çağlayan, dış ticarette ülke masaları ve ülke uzmanları oluşturmaya yönelik yeni çalışma sistemlerini 26-27 Ekim'de açıklayacaklarını anlattı. Çağlayan, dünyadaki Türk nüfusunu, varlığını dikkate alan bir ağ ortamı oluşturulması yönünde de bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/misir-18-milyar-dolarlik-projelerde-turk-muteahhitlerin-de-yer-almasini-istiyor_73345.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!