Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mısır ve Libya'daki Gelişmeler

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, Mısır ve Libya'daki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, ''Bölgeye sevkiyatlarımız ve ticaret durdu. İnşaat sanayicilerinin kaybı büyük. En önemli konu, can güvenliğinin bir an önce sağlanması'' değerlendirmesinde bulundu.

yapi.com.tr / AA
Mısır ve Libya'daki Gelişmeler

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, Mısır ve Libya'daki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, ''Bölgeye sevkiyatlarımız ve ticaret durdu. İnşaat sanayicilerinin kaybı büyük. En önemli konu, can güvenliğinin bir an önce sağlanması'' değerlendirmesinde bulundu.

Bilmaç, yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki son gelişmelere ilişkin durum değerlendirmesi yaptıklarını ve alınan bilgilerin iç açıcı olmadığını ifade etti.

Net ihracatçı bir sektör olan inşaat malzemesi sanayisinin hedef pazarları arasında Mısır ve Libya'nın çok önemli ve vazgeçilmez iki pazar olduğunu vurgulayan Bilmaç, 2010 yılında inşaat malzemesi ihracatının yaklaşık yüzde 13'ünün bu iki ülkeye gerçekleştiğini, özellikle Libya pazarında son iki yılda ihracat hacminde önemli gelişme kaydedildiğini vurguladı.

Bilmaç, Libya'daki son olayların sadece mevcut iş bağlantılarını etkilemediğini, üreticilerin bölgede çeşitli fuarlara katılarak yeni büyük iş bağlantıları arifesinde olması nedeniyle geleceğe dönük de ciddi bir kayıp yaşanmasından endişe duyduklarını ifade ederek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Her şeye rağmen sektörümüzün olumlu gelişim seyrinin devamı için elimizden geleni yapacağız. Libya'da stabil düzene hızlı bir dönüş yaşanmasını umut ediyoruz. İnşaat malzemesi sanayicileri için hiçbir açıdan kaybedilecek bir pazar değil. Türkiye inşaat malzemesi sanayisinde bölgesinde üretim üssü konumunda bulunuyor. Hedeflerimiz ise çok net. İhracatta geçtiğimiz beş yılda inşaat sanayisinin yakaladığı yıllık ortalama yüzde 15 büyümeyi 2011 yılından başlayarak yüzde 16,5'e çıkartmayı hedefliyoruz.''

Malzemeler yolda kaldı

Açıklamaya göre Mısır ve Libya'da ciddi iş hacmi olan Türk müteahhitlerinin yanı sıra, İMSAD üyelerinin bölgede aktif diğer yabancı müteahhitler ve yerel müteahhitlerle de inşaat malzemesi ihracat bağlantıları bulunuyor. Özellikle Libya'daki olaylar nedeniyle birçok malzemenin yolda kaldığı, bir kısım malzemenin geri döndüğü, bir kısım malzemenin ise problemli limanlarda iki ülke arasında bir noktada beklediği vurgulandı.

Limanlarda ne kadar malzeme beklediği ve ne kadarının geri döndüğünün zamanla tespit edileceği, şantiyelerde zarar gören malzemelerle ilgili ise henüz sağlıklı bir veri bulunmadığı kaydedilen açıklamada, mevcut durum nedeniyle alacakların tahsilatı konusunun da inşaat malzemesi sanayicileri için önümüzdeki dönemde hızlı çözüm bekleyen konular arasında yer aldığı kaydedildi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/misir-ve-libyadaki-gelismeler_85938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!