Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mısır'dan Türk İşadamlarına 'Limanlarımızı Siz Yapın' Çağrısı

Mısır, dış ticaretin kapısı olan limanlarını yenilemek ve inşa etmek için Türk işadamlarını yatırıma çağırdı. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Dünya Bankası'nın 2007'de yatırım yapma bakımından en çok reform yapan ülke seçtiği Mısır'daki bu projelerin ilk defa Türk işadamlarına duyurulduğunu söyledi.

Zaman Gazetesi
Mısır'dan Türk İşadamlarına 'Limanlarımızı Siz Yapın' Çağrısı

Dünya ekonomisi krizi tartışırken, gelişmekte olan ülkelerde yeni yatırım fırsatları ortaya çıkıyor. Son olarak Mısır, dış ticaretin kapısı olan limanlarını yenilemek ve inşa etmek için Türk işadamlarını yatırıma çağırdı. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Dünya Bankası'nın 2007'de yatırım yapma bakımından en çok reform yapan ülke seçtiği Mısır'daki bu projelerin ilk defa Türk işadamlarına duyurulduğunu söyledi. Mısır'daki yatırım imkanları hakkında bilgi veren Mansfield, iş kurmak için gerekli olan 8 bin dolarlık sermaye şartının 180 dolara indirildiğini kaydetti. Mansfield, Mısır'ın yeni dönemde limanların yapımına öncelik verme kararı aldığını ve dokuz liman için yatırımın gündeme alındığını bildirdi. Liman yatırımları 19 Ocak'ta İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi'nde anlatılacak.

Mansfield'in verdiği bilgiye göre, Mısır hükümeti yabancı yatırımcılar için bürokrasisini kolaylaştırdı. Gelir vergisi yüzde 32'den yüzde 20'ye, kurumlar vergisi yüzde 42'den yüzde 20'ye düşürüldü. Serbest bölgelerdeki yatırımların hepsi vergiden muaf. Mısır'da üretilen malların Amerika'ya gümrüksüz ihracının yapılması fırsatı da bulunuyor. Üretim için gereken makineler ve taşımacılık için kullanılan araçlardan vergi alınmıyor. Ayrıca Ticaret ve Sanayi Bakanı Muhammed Raşid Muhammed, Türk işadamlarının bütün problemlerinin çözülmesi konusunda da garanti verdi. İki ülke arasındaki ilişkiler bu yılın başından itibaren hızlanıyor. 20 Ocak'ta Türk işadamları üç günlük bir program kapsamında Mısır'a çıkarma yapacak. Türk işadamlarının Mısır'daki yatırım miktarı 1 milyar doları buldu ve 60 bin kişilik istihdam sağlandı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi ise 1,6 milyar doları aştı. Ancak Mısır'da Türk bankasının bulunmaması bir dezavantaj. Bu sebeple işadamları para transferlerini New York üzerinden yapıyor. Yatırım konusunda işadamlarında yerli ortak bulmaları istenmezken, bankalardan teminat mektubu alınması gerekiyor. Mansfield oradan buraya sağlık turizminin artırılmasının üzerinde duruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/misirdan-turk-isadamlarina-limanlarimizi-siz-yapin-cagrisi_65573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!