Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MMO: Seydişehir Alüminyum Özelleştirilmemeli

TMMOB Metalürji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Küçük, Seydişehir Alüminyum Tesisleri’nin özelleştirme kapsam ve programından

Ticaretb>TMMOB Metalürji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Küçük, Seydişehir Alüminyum Tesisleri’nin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılması gerektiğini söyledi.

Küçük, Metalürji Mühendisleri Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, Seydişehir Alüminyum Tesisleri’nin kurulduğu yıllarda Türkiye’nin alüminyuma olan talebi 18 bin ton iken, 60 bin ton kapasiteye göre projelendirilerek hayata geçirildiğini, bugün ise Türkiye’nin yurtiçi tüketiminin 200 bin ton seviyesine, sektördeki büyük küçük bin 500’e yakın alüminyum firmasıyla alüminyum işleme kapasitesinin de 350-400 bin tona ulaştığını bildirdi.

Tesiste bu gelişmeye uygun olarak kapasite arttırımını içeren modernizasyonlar yapılmadığını, 30 yıl boyunca tesise ciddi anlamda bir çivi bile çakılmadığını ve verimsizleştirme yöntemleri uygulandığını savunan Küçük, buna rağmen tesisin hâlâ ayakta olduğunu ve her yıl 60 bin ton olan kurulu kapasite miktarını zorladığını kaydetti.

TMMOB Metalürji Mühendisleri Odası Başkanı Küçük, “Eğer tesis Özelleştirme’ye devredilmeyip normal üretimine devam ettirilseydi, bu yıl da 63 bin tonun üzerinde üretim hedeflenmekteydi” dedi.

Alüminyum metalinin stratejik özelliği nedeniyle Türkiye gibi ülkelerde birincil alüminyum üretiminin mutlaka devlet elinde olması gerektiğini vurgulayan Küçük, şunları kaydetti:

“Türkiye alüminyum gereksiniminin yüzde 15-20’sini karşılamakta olan bir tesis yenilenerek kapasite arttırımına gidilmesi gerekirken, diğer özelleştirilen tesislerde olduğu gibi kapatılma ve elden çıkartılma ile karşı karşıyadır. Etibank’ın bütün tesisleri özelleştirme adı altında kapatılmıştır.

Tesisin “mafyavari bir yöntemle” yabancıların incelemesine sunulduğunu ileri süren Küçük, “Çalışanların onurunu kıran bu uygulamaya derhal son verilmelidir. Eti Alüminyum A.Ş Seydişehir Alüminyum Tesisleri özelleştirme kapsam ve programından çıkartılmalıdır” dedi.

Gerekli adımları atmak üzere Seydişehir’e hareket edeceklerini belirten Küçük, yargı yoluna başvurup vurmayacaklarının sorulması üzerine, “Eğer bir açık bulabilirsek düşünüyoruz, araştırıyoruz.

Oraya gitmemizin temel nedeni meslektaşlarımız ve sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapmak bu arada çeşitli eylemler de olacaktır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mmo-seydisehir-aluminyum-ozellestirilmemeli_5515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!