Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MMO’da yine Demokratlar Kazandı

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde hafta sonu gerçekleştirilen genel kurulu Demok-rat Mühendisleri Grubu kazandı. Yeniden İstanbul Şube Başkanı seçilen İlter Çelik’in listesi 2 bin 200 oy alırken, Meslekte Birlik Grubu 1050 oyda kaldı.

Cumhuriyet GazetesiMakina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde hafta sonu gerçekleştirilen genel kurulu Demokrat Mühendisleri Grubu kazandı. Yeniden İstanbul Şube Başkanı seçilen İlter Çelik’in listesi 2 bin 200 oy alırken, Meslekte Birlik Grubu 1050 oyda kaldı.

16-17 Ocak tarihlerinde Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde 29. Dönem Genel Kurulu yapılarak yeni yönetim kurulu belirlendi. Demokrat Makina Mühendisleri’nin listesinin kazandığı genel kurulun ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, Türkiye’nin yıllardan beri uygulanan küreselleşmeci politikalar sonucunda borç batağına sürüklendiğine dikkat çekildi. Özellikle AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte 1980’lerden beri uygulanan programın bir parçası olarak kamu kuruluşlarının özelleştirilmesinin gerçekleştirildiği belirtilerek, kapitalizmin talep ve dayatmalarıyla gerçekleşen bu ekonomik yapının, yaşamlarını sürdürmek için işgücünü satmaktan başka hiçbir olanağı olmayan emekçi sınıfı işsiz bıraktığı vurgulandı. Açıklamada, “Nüfusun dörtte birini ‘boş’ gezmeye ya da meslek dışı bir işte çalışmaya mahkûm eden işsizlik; çalışmak zorunda olan kesimler ve aynı zamanda özellikle genç mühendislerimiz için bir kâbusa dönüştü” denildi.

Yoksullukla mücadele sorununun, dinci, gerici faaliyetin odağı cemaatlere, Deniz Feneri gibi derneklere havale edilerek yeni oy depoları yaratıldığı kaydedilerek bu durumun AKP’nin en önemli örgütlenme aracı haline geldiği belirtildi. Bildirgede özetle şu ifadelere ver verildi: “Bağımsız, demokratik Türkiye mücadelesine meslek alanlarımızdan yola çıkarak ülke gerçeklerini sorgulayan tavrımızla, katkı ve destek vereceğiz. Türkiye’nin enerji politikalarına yön vermeye çalışan emperyalist enerji tekellerine, çevreye ve doğaya zararlı enerji kullanımını destekleyen nükleer çetelere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. 3. Köprü gibi tüm rant politikalarına karşı çıkarken, bilimin, mühendisliğin ve halkın çıkarlarının temel alındığı, planlamaya dayanan, insanca yaşanabilir bir İstanbul için mücadele edeceğiz.”

23-24 Ocak tarihlerinde de İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi 42. Genel Kurulu’nu gerçekleştirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mmoda-yine-demokratlar-kazandi_75848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!