Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MMO'dan 'Maaş Dengesizliği' Açıklaması

Yazılı bir açıklama yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, emekli milletvekilleri ve emekli bakan aylıklarında ve sonrasında da milletvekili danışmanlarının maaşlarında yapılan artışları eleştirdi.

yapi.com.tr
MMO'dan 'Maaş Dengesizliği' Açıklaması

Yazılı bir açıklama yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, emekli milletvekilleri ve emekli bakan aylıklarında ve sonrasında da milletvekili danışmanlarının maaşlarında yapılan artışları eleştirdi. "Kamu çalışanlarının maaşlarına yapılması planlanan artış yüzde 3 iken, iki hafta önce yürürlüğe giren yeni teşkilat kanunu ile kamu çalışanı konumundaki milletvekili danışmanı maaşları yüzde 170 artırılarak 2.000 TL‘den 5 bin 400 TL‘ye çıkarılmıştır. Yine bu düzenleme ile milletvekillerine üç danışman çalıştırabilme hakkı tanınmaktadır. 'İkinci danışman' statüsü verilen sekreter maaşları da 4 bin 705 TL olacaktır" diyen Çakar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Bir milletvekilinin aylık maliyeti, 37 SSK işçi emeklisi maaşı ile 23 çalışan mühendisin ücretine eşdeğerde

"Böylece bir milletvekilinin danışmanlarıyla birlikte aylık maliyeti 27,2 bin TL olmaktadır. Bu rakam, 2011 yılında bir SSK`lı işçi emeklisinin ek ödemeler dahil asgari aylık seviyesinden (739 TL) 37 kat,  Odamıza kayıtlı en düşük mühendis ücretinin (bin 200 TL) 23 kat fazlasıdır.

Emeklileri ilgilendiren 'intibak yasası' beklerken yapılan artış doğru değildir

Emeklilerin beklediği intibak yasası yıllardır çıkmamış; emeklilerin yüzde 75`i açlık sınırının altında aylık almakta ve emekli maaşlarına yüzde 4 artış uygun görülmekte iken emekli milletvekili aylıklarına bir gecede yüzde 100 artış yapılması bir adaletsizlik örneğidir. Yaklaşık 5.000-5 bin 500 TL arasında maaş alan emekli milletvekilleri, bundan böyle 7 bin 400 TL ve ilave düzenleme ile de 2020 yılına kadar 7 bin 700 TL maaş alacaktır. Bu uygulama kapsamına en az iki yıl milletvekilliği yapan kişiler ile memuriyeti olmadığı için milletvekili emekli maaşından yararlanamayan milletvekillerinin dahil olması da sağlanmaktadır. Böylece bir emekli milletvekili maaşı yukarıda örneklenen bir SSK işçi emeklisi maaşından yaklaşık 10 kat ve çalışan bir mühendis ücretinden 6 kat fazla olmaktadır.  

Mühendislerin yüzde 98,1`i  emekli milletvekili maaşının altında ücret alıyor, yüzde 78`i yoksulluk sınırının altında

Bu durumda makina imalat sanayinde çalışan mühendislerin yüzde 98,1`inin, Odamıza kayıtlı meslektaşlarımızın yüzde 90`ının ücretleri emekli milletvekili maaşının altında kalmaktadır. Odamıza kayıtlı mühendislerin yüzde 78`i de Türk-İş`in açıkladığı (3 bin 18 TL) yoksulluk sınırının altında ücret almaktadır. Gerek bilim, teknoloji, sanayi politikalarının dinamik gücü olması gereken mühendisler gerekse ülkemiz için alın teri döken diğer emek ve meslek mensuplarının çoğunu dışlayan siyaset kayırmacılığını, gelir dağılımı eşitsizlikleri ve toplumsal adaletsizlikleri protesto ediyor; kamu ve toplum vicdanını yaralayıcı nitelikte bulduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz".

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/mmodan-maas-dengesizligi-aciklamasi_90228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!