Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ege Bölgesi Ağaç Mamulleri...

Mobilya Sektöründeki Kobiler Tasarım Desteği İstiyor

Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Bülent Aymen, sektör ihracatında gelişme potansiyeli taşıyan mobilyada, KOBİ'lere destek vermek amacıyla ''Tasarım Laboratuvarları'' kurulmasını önerdi.

yapi.com.tr / AA
Mobilya Sektöründeki Kobiler Tasarım Desteği İstiyor

Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Bülent Aymen, sektör ihracatında gelişme potansiyeli taşıyan mobilyada, KOBİ'lere destek vermek amacıyla ''Tasarım Laboratuvarları'' kurulmasını önerdi. Aymen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geçen yıl gerçekleştirdiği 113,6 milyar dolarlık toplam ihracatında, ağaç ve orman ürünleri sektörünün payının 3 milyar dolara ulaştığını, bunun 1,3 milyar dolarının kağıt-karton ürünleri olduğunu, bunu sırasıyla mobilya ve ahşap mamulleri ihracatının izlediğini belirtti.
    
İhracatta mobilyaya artan ilgi nedeniyle Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) ağaç ve orman ürünleri ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 24'lük artışla 336,5 milyon dolara yükseldiğini ifade eden Aymen, bu başarıda sektör temsilcilerini gayretlerinin önemine işaret etti. Her alanda önem kazanan tasarımın, sektör ihracatında gelişme potansiyeli taşıyan mobilyada da önemli bir faktör olarak öne çıktığını vurgulayan Aymen, şunları söyledi:

''Büyük firmaların tasarım ekipleri bulunuyor. Ancak KOBİ'ler bu konuda biraz geri kaldı. Daha çok çek-yat ve oturma grupları gibi basit ürünler ihraç eden KOBİ'ler, daha çok İtalya ve Fransa'nın ürünlerini taklit ediyor. Sektörde artık kendi marka ve mağazalarımız var. Bu yüzden taklitçiliği bırakmalı, güçlü mobilya üreticileri ile uluslararası alanda rekabet edebilmek için özgün tasarımlara yönelmeliyiz.''
    
Rekabetin her geçen gün artığı dünyada, özellikle pilot bölgelerde devlet desteği ile kurulacak laboratuvarlarla KOBİ'lerin iç ve dış pazardaki payını artırabileceklerini ifade eden Aymen, şöyle devam etti:

''Çin'in ilk sırayı aldığı dünyada toplam 120 milyar dolar civarında ihracat yapılıyor. Bizim ülke olarak bundan aldığımız pay çok küçük. Mobilyada isim yapmış ülkelerle rekabet edebilmek ve ihracatı artırabilmek için taklit ürünlerden kaçınarak Ar-Ge çalışmalarına hız vermemiz gerekiyor. Bunu da önemli bir faktör haline gelen tasarımlarla rahatlıkla aşabiliriz. Büyük firmalar bu konuda kendi tasarımlarını yaparak piyasaya sunuyor. Ancak ihracatta önemli paya sahip KOBİ'ler ise böyle olanağa sahip değil. Bu nedenle ürün ve modelde çeşitlemelere gidemiyorlar. Ürün gamlarını geliştiremeyince ihracatta da sıçrama yapamıyorlar. Onun için mobilyanın önemli olduğu merkezlerde devlet desteği ile kurulacak tasarım laboratuvarlarıyla yeni ürün gamları ve modeller üretilerek KOBİ'lere sunulursa hem ülke ihracatına hem de sektöre hareket gelecektir.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilya-sektorundeki-kobiler-tasarim-destegi-istiyor_86281.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!