Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mobilya Sektörüne Dünya Devi...

Türkiye'deki 3 milyar euro büyüklüğünde olan mobilya pazarına uluslararası alanda isim yapmış İKEA gibi iddialı bir oyuncunun girecek olması, Arçel

Radikal
Mobilya Sektörüne Dünya Devi...

b>Türkiye'deki 3 milyar euro büyüklüğünde olan mobilya pazarına uluslararası alanda isim yapmış İKEA gibi iddialı bir oyuncunun girecek olması, Arçelik'in ise eylülde çevre dostu ürünleri satmaya başlayacağını açıklaması sektörde rekabeti tırmandırdı.

2001 krizinde yüzde 30 küçüldükten sonra geçen sene bir önceki yıla göre yüzde 8 civarında büyüyen sektörün 2004'te geçen yıldan daha fazla büyümesi bekleniyor.

Türkiye'de yaklaşık 65 bin mobilya üreticisinin sadece 20'si markalı. Bunların pazardan aldıkları pay yüzde 15. İç pazarda üretim merkezlerinin başında Kayseri, Ankara ve İnegöl geliyor. Pazarın yüzde 80-85'i merdiven altı, kayıt dışı firmalar tarafından kontrol ediliyor. Mobilya ihracatının toplam ihracat içinde payı ise yüzde 1 civarında.

Yaklaşık 1.5 yıl önce önemli bir adım atan 15 kadar markalı mobilyacı Mobilya Sanayicileri Derneği'ni (MOSDER) kurdu. Dernek yetkilileri bu sürecin sonunda tüketici için güven demek olan markaya önem verenlerin kazanacağını vurguluyor. Sektörde 300-500 metrekarelik mağazalar yerini 3-5 bin metrekareliklere bırakırken, artık halı, kilim, hediyelik eşya, aksesuvarlar, tablolar da girmeye başladı.

Koleksiyon doğuda
Pazarda geçen yıl 20 milyon dolarlık satış gerçekleştirerek kendi alanlarındaki liderliklerini koruduklarını belirten Koleksiyon Mobilya yetkilileri, 2004'te yüzde 20'si ihracattan olmak üzere 33 milyon dolar ciro elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Hızlı kentleşme ve yeni iş sahalarının gelişmesinin talebi artırdığını anlatan yetkililer, "Hedef kitlemiz iyi eğitimli, kendisiyle barışık, gösterişten uzak, hayatın renkleriyle ilgili kesim. Koleksiyon'un 11 ilde bayileri var. Gaziantep'teki mağazamızla satış ağımızı Güneydoğu Anadolu'ya kadar genişlettik. Aylık 2 bin 640 adet sandalye, 775 adet koltuk, 1225 adet kanepe kapasitemiz var" bilgisini verdi.

Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan ise, uzun vadede pazardan yüzde 10 pay almayı hedeflediklerini bu nedenle ikinci tesisle koltuk, kanape üretim kapasitelerini ikiye katlayarak 200 bin adete çıkaracaklarını belirtti. Doğan, "2004'te ciro hedefimiz 40 milyon dolar. Önümüzdeki dönemde yatak fabrikası açacağız. Uzun dönemde yabancı bir ortakla mutfak üreteceğiz" açıklamasını yaptı.

Doğtaş'tan İtalya'ya
Marka bilinirliğinde sektörde dördüncü sırada olduklarını anlatan Doğan, "Hedef kitlemiz 25-45 yaş arası A ile C gelir grubu arasındaki kadınlar. Talep ekonomik ürünlere yönelik ama pazar sürekliliğini koruyor. 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Modüler Mobilya'da 1.5 milyon metrekare yıllık üretim kapasitesine sahibiz. Mobilya devi İtalya'ya ürün ihraç ettik. Bağdat'ta da mağaza açtık. Bu pazarlar umut vaat ediyor. 2005 yılında halka açılacağız" dedi. Sektörde mobilyaları yangına, depreme ve su baskınına karşı bir yıl ücretsiz sigortalayan tek şirket olduklarını anlatan Doğan, şöyle konuştu: "CRM yani müşteri ilişkileri departmanımız var. Ürünlerimiz 24 aya kadar vadelerle satılıyor."

Kelebek yetkilileri ise sektördeki markalaşla yarışına ilişkin,"Markalaşma sadece televizyonlardaki reklam kampanyalarıyla olmaz. Uzun ve zorlu bir süreci aşmak gerekiyor" dedi.


20 ülkeye Kelebek
İç tüketimin arttığını ancak hâlâ kırılgan bir zeminde olduğunu belirten yetkililer, iç pazara önümüzdeki yıl girecek olan IKEA rekabeti fiyat alanında yoğunlaştıracak. Bu da ürün kalitesini kötü yönde etkileyecek. Sektörde arz fazlalığındaki artış ve atıl kapasite, ihracatın önemini artırıyor" diye konuştu. Kelebek Mobilya, Düzce'de ürettiği ürünleri 20 ülkeye ihraç ediyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Arçelik'ten sertifikalı ürün
Avrupa Birliği normlarına uygun çevre dostu ürünleri eylül ayından itibaren Türk tüketicisine sunmayı hedeflediklerini belirten Arçelik yetkilileri, şu aşamada üretim yapmayacaklarını belirtti.
Geniş bir bayi ağına sahip olan Arçelik'in, butik firmaların etkin olduğu 'ekolojik mobilya' pazarının büyümesinde etkili olması bekleniyor. Panel mobilya alanında yatak odası, yemek odası, çocuk odası gibi modellerde Avrupa'nın büyük üreticileriyle işbirliği halinde olduklarını belirten yetkililer, çevre dostu mobilya kavramına ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Bu tarz ürünlerde üretim aşamasında kullanılan boyadan, zamka her türlü malzemede kanserojen içermeyen kimyasalların olması gerekiyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilya-sektorune-dunya-devi-_16681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!