Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Modern Cezaevinin İnşaatı Bu Ay Başlıyor

İzmir'de yapımına bir türlü başlanamayan modern cezaevi için en önemli adım atıldı. Adalet Bakanlığı kent içine sıkışıp kalan Buca Cezaevi'ni nakledeceği Yeni Şakran'daki modern cezaevi kompleksi için çıktığı ihaleyi sonuçlandırdı. 20 Şubat 2009 tarihinde yapılan ihaleyi, 142 milyon 970 bin TL ile en düşük teklifi veren Kur İnşaat ve SMS Ortak

Yeni Asır Gazetesi
1 Modern Cezaevinin İnşaatı Bu Ay Başlıyor

İzmir'de yapımına bir türlü başlanamayan modern cezaevi için en önemli adım atıldı. Adalet Bakanlığı kent içine sıkışıp kalan Buca Cezaevi'ni nakledeceği Yeni Şakran'daki modern cezaevi kompleksi için çıktığı ihaleyi sonuçlandırdı. 20 Şubat 2009 tarihinde yapılan ihaleyi, 142 milyon 970 bin TL ile en düşük teklifi veren Kur İnşaat ve SMS Ortak Girişimi kazandı.

500 dönüm alan

Bakanlık cezaevi inşaatı için KDV hariç 189 milyon 500 bin TL yaklaşık maliyet çıkarmıştı. Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı ve Kur İnşaat-SMS Ortak Girişimi arasında resmi sözleşmenin imzalanmasından sonra bu ay içinde başlaması beklenen cezaevi inşaatı, bin 200 günde tamamlanacak. 500 dönüm alanda inşa edilecek kampuste, 4 adet T tipi kapalı, 1 adet çocuk ve gençlik, 1 adet açık, 1 adet kadın ceza infaz kurumu ile her biri müstakil idare binası, yatakhane, duruşma binası, jandarma binası, çamaşırhane, mutfak, kreş, çöp deposu, 500 adet lojman, ziyaretçi binaları, arıtma tesisi ve su deposundan oluşan ortak üniteler bulunacak. 6 bin 200 kapasiteli cezaevinin tamamlanmasından sonra İzmir ve çevresindeki küçük cezaevleri kapatılacak.

Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı yetkilileri, Türkiye'nin en modern cezaevi komplekslerinden biri olacak Yeni Şakran Cezaevi'ne tutuklu ve mahkum nakline inşaattın tamamen bitmesini beklemeden başlanacağını açıkladı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, yedi ayrı ceza ve infaz kurumunun bulunacağı kampuste dört adet T tipi kapalı cezaevi inşa edilecek.

13 yıl önce

Her biri bin kişi kapasiteli bu cezaevlerinden inşaatı tamamlanan, diğerlerinin bitmesi beklenmeden hizmete açılacak. Kadın ve çocuk ceza infaz kurumları içinde aynı yöntem uygulanacak. Bu kararın alınmasında Buca Cezaevi'nin kapasitesinin tutuklu ve mahkumları barındırmaya yetmemesinin önemli rol oynadığı öğrenildi.
Buca Cezaevi'nin taşınarak İzmir'e modern bir cezaevi kompleksi kazandırılması fikri ilk olarak 13 yıl önce gündeme geldi. Kent içine sıkışıp kalan cezaevinin taşınması için yapılan girişimler ancak 2004 yılında sonuç vermeye başladı. Dönemin Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'un 2004 yılında Ankara'da Maliye ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde cezaevinin iki yıl içinde Foça'da bulunacak bir araziye taşınması planlandı.

Halk istemedi

Foça'da uygun arazi bulunamaması üzerine kompleksin Yeni Şakran beldesinin Bahçedere köyüne yapılması kararı verildi. Ancak Yeni Şakran halkının cezaevini beldelerinde istememesi ve bürokratik engeller nedeniyle inşatta bir türlü başlanamadı. 2008 yılında Yeni Asır'ın konuyu bir kez daha gündeme getirmesinin ardından Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, proje ihalesi tamamlanan cezaevi kompleksinin inşaat ihalesinin en geç 2009 yılı başında yapılması için bürokratlarına talimat verdi. Cezaevi kompleksinin 2012 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

2 bin 600 tutuklu ve mahkum

İstanbul Bayrampaşa ve Ankara Ulucanlar ile birlikte Türkiye'nin fiziki şartları en kötü cezaevlerinden biri olarak gösterilen Buca Cezaevi'nde halen 2 bin 600 tutuklu ve mahkum bulunuyor. Bayrampaşa ve Ulucanlar cezaevlerindeki tutuklu ve mahkumlar geçtiğimiz yıllarda inşa edilen modern cezaevlerine nakil edilmişlerdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-cezaevinin-insaati-bu-ay-basliyor_68696.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • nedendir anlayamadığım bir konudur. insanların cezaevlerine ve cezaevi personeline bakış açısı hiç ama hiç değişmedi. ama kimse unutmasın ki c.evleri de birer eğitim yuvasıdır,i nsanların topluma kazandırılmaları elbirliği ile olacaktır YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!