Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Modern Çitler Sayesinde Konut Alanlarının Görünümü Değişti

Türkiye'de konut projelerinden sanayi tesislerine, golf sahalarından demiryolları etrafına kadar her alanda modern çit sistemleri kullanılıyor. Müstakil villaların, toplu konutların, hatta kamu tesislerinin etrafını bu çitler çeviriyor.

Hürriyet Gazetesi
Modern Çitler Sayesinde Konut Alanlarının Görünümü Değişti

Türkiye’de konut projelerinden sanayi tesislerine, golf sahalarından demiryolları etrafına kadar her alanda modern çit sistemleri kullanılıyor. Müstakil villaların, toplu konutların, hatta kamu tesislerinin etrafını bu çitler çeviriyor. Çit sistemleri alanında irili-ufaklı yaklaşık 200 firma rekabet ediyor. Bu sektörün önde gelen firmalarından Betafence’in Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Deniz Üçüncü, "Markalı konut sitelerinin yanında benzin istasyonları da çitlerimizi kullanıyor" dedi.

Binaların tarlaların, fabrikaların, sitelerin hatta kamu kurumlarının etrafı yıllarca dikenli tellerle çevrildi. Fakat devir değişti, günümüzde modern çit sistemleri her türlü binanının etrafını çevirmeye başladı. Sektörde irili ifaklı onlarca firma var. Bunlar arasında, 2007 yılını 5 milyon YTL’lik ciro ile kapatan Betafence (eski adı Densa Yapı A.Ş.), birçok yeniliği sektöre kazandırdı. Betafence, aslında Avrupa’da etkili, Belçika merkezli bir firma. 25 ülkede operasyonları olan, toplamda da 90 ülkede satış ağı olan Betafence; 1992 yılından bu yana yapı sektöründe olan ve 2006 yılında çit sistemleri sektörüne yoğunlaşan Densa Yapı ile, geçen yıl yapılan 'şirket evliliği' görüşmeleri sonucu 1 Ocak 2008 itibariyle birleşti.

Çitlerde modern dönüşüm

Betafence Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Deniz Üçüncü, "Biz Densa olarak yaptığımız piyasa araştırmasında, çit sistemleri alanında büyük açık gördük ve 2006’da bu sektöre girdik. 1.5 yılda hızlı bir çıkış trendi yakaladık. Bunda, sektördeki birçok firmanın kendini yenileyememesi etkili oldu. Avrupa’daki trendlere bakarak orada ilgi gören; etkili ve kaliteli ürünler ürettik. Hızlı bir çıkış yakaladık. Belçika merkezli Betafence bizi izliyormuş. Geçen mayısta bize ziyarette bulundular ve 5-6 ay gibi kısa bir sürede şirket evliliği yaptık" diyor.

Üretim üssü olacağız

Betafence’in Avrupa’da iyi bilinen ve sektör lideri bir firma olduğunu aktaran Çağrı Deniz Üçüncü, "Birçok yeniliği sektöre kazandıran bir firma olan Betafence; Uzakdoğu’dan Ortadoğu’ya, ABD’ye kadar birçok pazarda olan, 2007 cirosu da 500 milyon Euro (yaklaşık 1 milyar YTL) olan bir şirket. 13 ülkede üretim tesisleri var. Türkiye, 13 üretim tesisi olan ülkeden biri. Silivri’deki üretim tesisimiz Betafence’in birçok fabrikasından daha iyi bir teknoloji ile üretim yapıyor. Bize ileride firmanın üretim üssü olacağımız gözüyle bakıyorlar" diye konuşuyor.

Sınırlara güvenli çözüm

Deniz Üçüncü, sektöre ilişkin de şu bilgileri verdi: "Çit sistemleri, çevre güvenlik sistemleri olarak anılmaya başladı. Dekoratif ve işlevsel çözümler sunuyoruz. Güvenlik amacıyla ürteilen yüksek güvenlik sistemleri de var. Enerji santrallerine, kimya tesislerine yönelik çözümler bunlar... Aynı şekilde sınır geçişleri için de düşünülebilir. Mesela, ABD-Meksika sınırını Betafence güvenlik altına alıyor. Ortadoğu’da da sınır geçişleri önemli. Mesela, Suudi Arabistan da sınırlarında bu güvenlik çözümlerini kullanıyor. Endüstriyel ürünler de var. Mesela, infrared ısıtıcı UFO’da, ısıtıcının önündeki tel ızgaraları Betafence olarak biz üretiyoruz. Biz, bu tip çözümlerden, kalın telleri üretebiliyoruz. Daha ince tel kullanılan bazı ürünler yurt dışından geliyor. Hatta, camların içinde son yıllarda kullanılmaya başlayan ve gözle görülmeyen ince telleri de Betafence üretiyor. Bu tip çözümler, camın kırılma anında dağılmasını, patlamasını, çevredeki insanlara zarar vermesini önlüyor. Bu ürünlerde Japonya çok büyük alıcı. İnsan saçı gibi çok ince olan bu teller, camın görüntüsünü bozmadığı gibi çok büyük bir güvenlik avantajı sunuyor.

Eski siteler de kullanıyor

Biz, Betafence Türkiye olarak ciromuzu 5 yıl sonunda 10-13 milyon Euro’ya çıkarmayı hedefliyoruz. Hedef kitlemiz; demir yolları, karayolları, bunun yanında konut alanları, siteler, endüstriyel alanlar, fabrika çevreleri, yeni projelerin yanında şehir içindeki eski siteler... Eski siteler de ürünlerimizi tercih etmeye başladı. Fiyatlar ürünlere göre değişiyor. Konut sitesinin etrafındaki çitlerin metretül (bir ölçü birimi) fiyatı ortalama 30 YTL. Ürüne göre değişir. Endüstriyel ürünlerde kilo fiyatı 2-3 Euro arası."

Organize sanayi bölgeleri modern çitler kullanıyor

Betafence Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Deniz Üçüncü, araç muayene istasyonlarında da TÜV’ün, modern çit sistemlerini kullandığını ifade ediyor. Deniz Üçüncü, "TÜV istasyonlarının birçoğunun çevre güvenlik sistemleri bizim tarafımızdan yapılıyor. Onun haricinde Karayolları’na satışımız var. İrili ufaklı birçok fabrikaya satışımız var. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesine, Silivri Organize Sanayi Bölgesine. Coca-Cola depolarına, Shell istasyonlarının bazılarına çit tedarik ediyoruz" dedi. Çağrı Deniz Üçüncü, eski tip tel örgülerin yerine de çok daha ucuz, tel örgüye alternatif ürünler sunduklarını ifade ediyor ve "Bunlara rulo sistemler diyoruz. Ancak kaynakla olduğu için esnemesi daha az bir ürün. Böyle olduğu için tel örgü gibi deforme de olmuyor. Tel örgüden de daha ucuz. Metretül olarak o tip ürünler de 5-10 YTL’ye gidiyor" diye konuştu.

Markalı konut projeleri de tercih ediyor

Modern çit sistemleri, özellikle konut projelerinde kullanılıyor. Betafence Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Deniz Üçüncü, "Sinpaş’ın, Hisar Yapı’nın, Gül İnşaat’ın, Soyak’ın, Garanti Koza’nın bütün sitelerinde bizim çit sistemlerimiz kullanılıyor. Sektörde başka firmalar da var ama bizim hedeflerimiz büyük. Hızlı adımlarla ilerliyoruz. Pazardaki yerimizi sağlamlaştırıyoruz. Bu işi 30 yıldır yapan firmalar da var, ama biz yenilikçi olma, hızlı davranma iddiasındayız" dedi.

Dikenli tel değil

Eskiden tel örgü, çit deyince dikenli tellerin akla geldiğini hatırlatan Çağrı Deniz Üçüncü, şöyle devam etti: "Bizim ürünlerimizin tel örgüyle alakası yok gibi. Biz çit dediğimiz panel sistemlerine yoğunlaştık. 8-10 yıldır Avrupa’da bunlar revaçta. Türkiye’de hálá dikenli teller var. Biz, daha üst düzey ürünler, ferforjeye benzeyen ürünler sunuyoruz. Boya da gerektirmiyor. 10 sene garantili ürünler sunuyoruz. Bu tip üst düzey ürünleri 50-60 YTL birim fiyatına kadar satıyoruz."

Asıl ciroyu konutlardan sağlıyorlar

Bir dönem kullanılan dikenli teller, hapishane duvarında görülen devasa demir parmaklıkların yerini alan görsel açıdan da beğeni kazanan ürünler yayılıyor. Betafence Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Deniz Üçüncü, "Biz ciromuzun çoğunu konut projelerinden sağlıyoruz. Lüks konut sitelerinde ürünlerimiz kullanılıyor. Fabrika ortamında çok fazla ürün ürettiğimiz için işçilik maliyetlerimiz çok düşüyor" dedi. Şu an 45 kişiye istihdam sağladıklarını ifade eden Çağrı Deniz Üçüncü, "Pazarlama ağının güçlenmesi ve yeni yatırımla bu sayı 110’a kadar çıkacak. Silivri fabrikamızda yıllık 3 bin tona yakın üretim yapıyoruz. Pazarın büyüklüğü, Türkiye’de 10-11 bin ton. Asıl ciroyu konutlara yönelik yapıyoruz. Kamu kurumlarına yönelik ciro sadece toplamın yüzde 10’u. Yeni şartnamelere bu tip ürünler yazmaya başladılar. En büyük satışı konut projelerine yapıyoruz.."şeklinde konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-citler-sayesinde-konut-alanlarinin-gorunumu-degisti_61527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!